Balıkesir Merhaba Gazetesi

 “Son Sözümüz Söylenmedi…”

 “Son Sözümüz Söylenmedi…”
26 Nisan 2022 - 15:49

 “Son Sözümüz Söylenmedi…”

 

TMMOB Koordinasyon Kurulu Mimarlar Odasında bir basın açıklamasında bulundu. Gezi davası kararına değinilen açıklamayı TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Betül Dikici okudu.

 

Dikici tarafından okunan açıklamada,”25 Nisan 2022 Pazartesi Günü görülen Gezi Davası’nın karar duruşmasında, TMMOB Yönetim Kurulu Üyemiz, Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Mimarlar Odamızın Hukuk Müşaviri Avukat Can Atalay ve Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şubesi’nin eski başkanı  Tayfun Kahraman’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi, hukuksuz bir yargılamayla 18 yıl hapis cezası verilerek tutuklandı. Ülkemizin 80 kentinde Gezi’ye katılarak anayasal haklarını kullanan, demokrasiye güç vermiş milyonlarca yurttaşımız, bu kararla tutuklanmak istenmektedir. Gezi’de doğasına kamusal alanına parkına sahip çıkan milyonlardık. Sestik, nefestik, gelecektik…”denildi.

 

 

KİMSE DOKUNAMAZ BİZİM SUÇSUZLUĞUMUZA! GEZİ TUTUKLANAMAZ!

Açıklamada ayrıca“Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın da aralarında bulunduğu 7 arkadaşımızın tutuklanması kabul edilemez! Gezi; haksızlığa, adaletsizliğe, keyfiliğe, dayatmaya, baskıya karşı direnmenin adıdır. Bir parktan tüm ülkeye ve dünyaya yayılan kente, doğaya, yaşama sahip çıkanların umududur. Bir kez daha söylüyoruz, Gezi milyonlarca insanın, onurudur; yargılanamaz, tutuklanamaz!Hiçbir delile dayanmadan yeniden açılan bu dava ve verilen tutuklama kararı hukuksuzdur. Yaşanabilir çevre, kent, doğa için verdiğimiz mücadelede tutuklanan arkadaşlarımızın yanındayız. Onurlu mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.Arkadaşlarımız yalnız değildir. Öyle de olmaya devam edeceğiz. Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın da aralarında bulunduğu 7 arkadaşımızın hukuksuz tutuklanması sesimizin, nefesimizin kesilmek istenmesi, geleceğimizin tehdit edilmesidir. Bu hukuksuz kararı reddediyoruz. Ülkemize, kentimize mesleğimize, doğamıza sahip çıkmaya, kültürel varlıklarımızı savunmaya, rantın ve talanın karşısında olmaya, mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Gezi tutuklanamaz!”sözlerine yer verildi.

“BU KARARI KABUL ETMİYORUZ”

“Adaletin kara gününü yaşıyoruz! Ülke tarihimizin en görkemli, en yaratıcı, en gurur verici halk hareketi olan Gezi Direnişi’nin parçası olan arkadaşlarımız uydurma deliller ve asılsız suçlamalarla yargılandıkları dava sonucunda 18 yıl hapis cezasına mahkum edilerek tutuklandılar. Bu kararın hukukla ve adaletle açıklanabilir hiçbir yanı bulunmamaktadır. Gezi Davası en başından itibaren siyasi iktidarın politik ihtiyaçları uyarınca dizayn edilmiş, kararı da iktidarın istediği biçimde verilmiş ve meslektaşlarımız, arkadaşlarımız hukuki gerekçelerle değil, politik hesaplarla cezalandırılmışlardır. Gezi Direnişi nasıl ki bu ülkenin yüz akı ve onurlu tarihinin bir parçasıysa, Gezi Direnişi Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız da bizim yüz akımız ve onurlu tarihimizin bir parçasıdır. İktidarın talimatıyla, kurgu iddianamelere dayanarak verilen bu mahkeme kararı Gezi’nin tertemiz direnişini lekeleyemeyecektir. Bu kararı kabul etmiyoruz! Gezi Direnişinin arkasında dimdik durduğumuz gibi, Gezi Davasında yargılanan ve ceza alan arkadaşlarımızın da yanında dimdik durmaya devam edeceğiz. Halkı hedef alan, toplumsal muhalefeti sindirmeye yönelik bu karar, gelecekte hem iktidar sahiplerinin hem de bu kararın altında imzası bulunanların üzerinde bir utanç vesikası olarak kalacaktır. Gezi’nin o görkemli haziran günlerinden öğrendiğimiz en büyük ders, birbirimizin elinden tutmanın, birbirimize sahip çıkmanın bizi ne kadar güçlü kıldığıdır. Bundan sonra da birbirimize sahip çıkmaya, arkadaşlarımızı, ağaçlarımızı, ormanlarımızı, kentlerimizi korumaya devam edeceğiz. Çünkü biz Gezi’yiz, çünkü biz Halkız!” Haber&Foto: M.Can Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.