Balıkesir Merhaba Gazetesi

Soruları yanıtlamayıp etrafında dönüyorlar

Soruları yanıtlamayıp etrafında dönüyorlar
19 Kasım 2014 - 0:10

Genel

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça:

Soruları yanıtlamayıp  etrafında dönüyorlar

Milletvekili Havutça, 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı ile ilgili önergelerine Başbakan Davutoğlu’nun doğrudan yanıt vermekten kaçındığını, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin ise çifte standart uyguladığını savundu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin, 1/100 binlik yeni çevre düzeni planı ile ilgili soru önergesini yanıtlarken çifte standart uyguladığını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Namık Havutça, Güllüce’nin planın geç açıklanması ile ilgili soru önergesini yanıtlamadığını, planda gösterilen sanayi alanı hakkında acele kamulaştırma kararı ile ilgili önergeyi yanıtladığını vurguladı.

CHP’li Havutça 17 Ekim 2014 tarihinde 7/53754 sayılı yazılı soru önergesiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’na 1/100 binlik planda Bandırma’nın batısında yer alan sanayi alanıyla ilgili acele kamulaştırma kararı alınıp alınmadığını sordu. Havutça’ya yanıt, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’den geldi. Güllüce, “Bahse konu alanla ilgili alınan kamulaştırma kararı kapsamında Bakanlığımızca tesis edilen herhangi bir işlem bulunmamaktadır” dedi. Havutça, bu yaklaşımı “Sözcüklerin etrafında dolanıyorlar, kelime oyunları yapıyorlar, yetersiz bir yanıt” olarak değerlendirdi.

Havutça, acele kamulaştırma kararının Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir karar olduğunu, bu nedenle konuyu Başbakan Davutoğlu’na sorduğunu, ancak yanıtın Bakan Güllüce’den geldiğini belirterek, Başbakan Davutoğlu’nun yanıt vermekten kaçındığını savundu. Milletvekili Havutça, 1/100 binlik plan hazırlanırken halka sorulmadığını da yineledi. CHP Milletvekili Namık Havutça, “Balıkesir ili sınırları içerisinde, 2006 – 2014 yılları arasında, ulusal ve uluslararası şirketler tarafından kaç dönüm arazi satın alınmıştır? Kaç dönümü tarım arazisidir? Kaç dönümü mera ya da otlaktır?” sorularını gündeme getirdi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.