Balıkesir Merhaba Gazetesi

SORUMLU BİREYLER OLMALIYIZ

SORUMLU BİREYLER OLMALIYIZ
04 Kasım 2014 - 8:36

Genel

Sorumluluk, kişinin kendine ve başkalarına karşı yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesi zorunluluğudur.

Sorumluluk, karakterin en önemli öğelerinden biridir. Sorumlu olan kişi kendi üzerine düşen görevleri ve işlevleri zamanında ve istenilen şekilde istenilen biçimde yerine getirmek zorundadır. Sorumluluk duygusu ya küçük yaşta doğal olarak varolan çevre dolayısıyla insanın içinde yereder veya daha sonra dışardan verilen eğitimle yaratılır. Sorumsuz insan sürekli başkaları tarafından güdülen insandır.Sorumlu insan ise, yapılması gereken bir işi zamanında yapabilmek için inisiyatifi ele alıp kendiliğinden harekete geçebilen insandır. Sorumluluk, varoluşçu felsefe anlayışının en önemli öğesi halindedir.

Sorumluluk; kişinin kendi davranışlarını ve ya kendi yetki alanına giren herhangi bir olayın sonuçlarını üstlenmesidir. Sorumlu davranış; diğer insanlara saygı göstermeyi, dürüst davranmayı, öz kontrollü davranmayı ve öz saygıyı içerir.

Zaman içinde gelişen, düşünce ve davranışlarımızla ortaya koyduğumuz bir beceridir. Sorumluluk bilinci gelişmiş kişiler, yaptıklarının ve yapmadıklarının sorumluluğunu alır, suçlamalar yapmadan önce karşılaştıkları olumsuz durumlara kendi katkılarını düşünür. Başkalarını suçlamak ve sorumluluk almak birbirine zıt iki durumdur. Yaptıklarının sorumluluğunu almayan kişiler başarısızlıkları ya da karşılaştıkları olumsuz durumlar için başkalarını suçlama eğilimine olurlar. Suçu kendilerinin dışında aradıkça kendilerini geliştirmekten uzaklaşırlar. Sorumluluk sahibi kişi daha özgürdür ve özgüveni de yüksektir.

ÇAĞAN: Herkesin kendine göre sorumlulukları vardır. Çevremize, arkadaşlarımıza, ailemize kısacası yaşadığımız dünyaya karşı sorumluluklarımız vardır. Mesela biz okulda değerler eğitimi projelerinde Huzur Evini ziyaret etmiştik. Ben ve arkadaşlarım yaşlılara karşı sorumluluklarımızın olduğunu öğrenmiş oldum.

JALE: Derslerimizi yapmak, yemeklerimizi düzenli yemek, kitap okumak, ailemize ve büyüklerimize saygılı olmak bizim en büyük sorumluluğumuz.

MERT:  Birbirimize saygılı olmak bence en büyük sorumluluğumuz olmalı. İnsanlar birbirlerine karşı saygılı olmayı, yardıma muhtaç insanlara yardımcı olmayı, birbirlerinin haklarına karşı saygılı olmayı sorumluluk haline getirmelidirler.

DOĞA: Herkes sorumluluğunu bilirse, daha düzenli ve saygılı bir toplumda yaşamış oluruz. Bence sorumluluklarımız sabah kalktığımızdan itibaren başlamaktadır. Kıyafetlerimizi düzenlemek, kahvaltımızı edip dişlerimizi fırçalamak, odamızı toplamak, sınıfımızı temiz tutmak gibi.

SAMET: Mesela çevremizi temiz tutmak en büyük sorumluluğumuz olmalı. Nedeni ise hem kendimiz için hem de gelecek için yaşanabilir bir çevre olması. Çevre konusunda daha duyarlı olmalıyız. Sağlıklı yaşamak için, çevremize ihtiyacımız vardır.

SUDE: Ailemin ve öğretmenimizin bize dediği tek şey “Sizin en büyük sorumluluğunuz ders çalışmak”. Evet, bizden beklenen şey derslerimize düzenli çalışmak. Okulumuzu başarıyla bitirmek iyi bir iş sahibi olmak. Hayatımızı düzenli yaşamak.

YUNUS: Odamı toplamak, ders çalışmak, anneme, babama, büyüklerime saygılı olmak benim en büyük sorumluluklarım. İnsanlar sorumluluklarını aksatmadan yerine getirirse, yaşadıkları çevrede düzen bozulmaz ve daha güzel bir çevrede yaşamış olurlar.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.