Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sorunsuz hafta

Sorunsuz hafta
16 Eylül 2014 - 10:33

Genel

Yeni bir eğitim-öğretim dönemi ve İlköğretim Haftası Mehmet Azman Çavuş İlköğretim Okulunda törenlerle başladı. Eğitimde bir çok sorunun tartışıldığı şu günlerde yapılan resmi tören ise, yine bir protokol töreni gibi başladı ve sona erdi.

05

 

2014-2015 eğitim-öğretim dönemi ve İlköğretim Haftası Mehmet Azman Çavuş Ortaokulunda düzenlenen törenlerle başladı. Eğitim dünyasında bir çok sorununun tartışıldığı şu günlerde  yapılan tören, alışılmış protokol törenlerinden biriydi. Vali Ahmet Turhan, Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Ömer Arık, ve diğer protokol üyeleri, öğrenciler ve veliler de katıldı.

Vali Ahmet Turhan, tören konuşmasında Çanakkale kahramanlarından Mehmet Azman Çavuş’un isminin okula verilerek bir manevi borç ödendiğini belirtti. Vali Turhan, “Ecdadımıza manevi borcumuzun bu şekilde ödenmesi güzel, fakat bu ruhu öğrencilerimize anlatmak daha önemli” diyerek öğretmenlere düşen görevi de vurguladı.

Vali Turhan, velilere de seslenerek, “Başarılı olmak demek sadece sınavlarda başaralı olmak demek değil; çocuklarınızı sosyal faaliyetlere katılması, spor yapması için de destekleyin, fırsat verin” dedi.

 

‘MUSTAFA KEMAL’ VURGUSU

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz de, tören konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitimle ilgili sözlerine de vurgu yaptı. Cengiz, “İlköğretim davası, insan olma davasıdır. Bu davada muzaffer olmak gerekir. Buna mecburuz’ sözleri bizim burada toplanmamıza vesile olmuştur.  Kutsal kitabımızın ilk emridir ‘oku!’… Eğitimsiz; bir işin, bir davanın başarılması imkansızdır. Bu nedenle gelişmiş ülkeler, bütçelerinden en büyük payı eğitime ayırmaktadırlar.

‘Eğitimdir ki bir milleti şanlı, şerefli, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya kölelik ve yoksulluğa terk eder’ diyen Başöğretmenimiz Mustafa Kemal’i, ‘ilim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir,  sen kendini bilmezsin bu nice okumaktır’ diyen  Yunus Emre’yi, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyen Hz. Ali’yi, ‘İki türlü insan vardır biri öğrenen, biri öğreten’ diyen İbni Sinayı, tüm şehitlerimizi; saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” diyerek öğrenci ve öğretmenlerin İlköğretim Haftasını kutladı.

 

TEOG’DA 3 BİN 200 ÖĞRENCİ

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, yeni uygulamalarla  ilgili istatistiki bilgiler de vererek, “TEOG sınavında bu yıl 400 puan ve üzerinde 3 bin 200 öğrencimiz bulunuyor.  440 puan ve üzerinde ise bin 400 öğrencimiz var. Geçen yıllarla kıyasladığımızda  bu, ilimiz genelinde çok büyük başarıdır. Geçen yıl aynı yüzdelik dilimiyle ikinci üçüncü sıradaki liselere yerleşenler, bu yıl ancak beşinci altıncı  sıradaki okullara yerleşebilmişlerdir. Yine YGS ve LYS’de üniversiteye yerleşenler öğrencilerimizde artış sağlanmıştır. Balıkesir’de istiyoruz ki tıp fakültelerini kazanan öğrenci sayısı 150 yerine 300, mühendislikleri kazananlar da bin yerine 2 bin öğrenci olsun” dedi.

 

BİLGİSAYDAN ÇOK

KİTABA ZAMAN AYIRIN

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, öğretmenlere seslenirken “öğrencilerinizle empati kurun, yeteneklerine göre yönlendirin” dedi. Öğrencilere ise ‘çok çalışıp, fırsatları iyi değerlendirmeleri’ çağrısında bulunurken, “Bilgisayarda, internette geçirdiğiniz süreden daha fazlasını kitap okuyarak değerlendirin” diye seslendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da, konuşmasında okula adı verilen Mehmet Azman Çavuş’tan “Mehmet Azman Dedemiz” diye söz ederek, öğrenci ve öğretmenlere, “Mehmet Azman Dedemizin onurlu mücadelesini başarılarınızla taçlandırın” diye seslendi.

Törenler sırasında öğrenciler halk oyunları gösterileri yaptı, Berfin Kiriz isimli öğrenci ‘Memleket İsterim’, Zeynep Değirmenci ise ‘Bugün’ isimli şiirleri okudu.

 

MEHMET AZMAN ÇAVUŞ KİMDİR

Okula ismi verilen Mehmet Azman Çavuş, Çanakkale’de savaştı. İvrindi’nin Mallıca köyünden olan Mehmet Azman Çavuş, son Çanakkale Gazisi olarak 1992 yılında 102 yaşındayken vefat etti. Mehmet Azman Çavuş Ortaokulu, bu yıl eğitim-öğretime açıldı. Bin 210 öğrenci kapasiteli okulda bin 160 öğrenci bulunuyor. 24 derslikli okulda engelli asansörü, ilk adım sınıfları, spor salonu bulunuyor. Okulun Selçuklu mimarisi ile yapıldığı belirtiliyor. HABER: FATMA KARA

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.