Balıkesir Merhaba Gazetesi

SOSYAL ADALET İSTİYORUZ

SOSYAL ADALET İSTİYORUZ
02 Mayıs 2015 - 1:20

Genel

1 Mayıs kutlamalarında sosyal adalet, insanca yaşama, çalışma ve barış talepleri vurgusu yapıldı.

“7 Haziran genel seçimlerinde içinde bulunduğumuz durum dikkate alınmalı” çağrısında bulunuldu.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Türkiye genelinde toplumun her kesiminden, her yaş grubundan yurttaşlar, emekçiler, öğrenciler, siyasi patilerin üyeleri, işsizler, meydanlardaydı. Balıkesir’de de Kuvayi Milliye Meydanında yapılan buluşmada; iş, ekmek, özgürlük, demokrasi, barış, talepleri dile getirildi. Balıkesir’de ki kutlamalarda heyecan düşüktü. Miting sırasında bazı küçük gerginlikler olduysa da önemli bir huzursuzluk yaşanmadı. Kutlama Komitesi Başkanı Ahmet Demirer, “İnsana yakışır koşullarda çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Biz sosyal adalet, eşitlik ve refah istiyoruz. Tüm çalışanlar için sendikal haklar istiyoruz” dedi. Demirer, 7 Haziran genel seçimlerinin de bu anlamda bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekerek, “7 Haziran Genel Seçimlerinde içinde bulunduğumuz şartları dikkate alarak geleceğimizi ve nasıl bir ülkede yaşamak istediğimizi belirleyeceğiz” dedi.

“HEP BİRLİKTE SESİMİZİ YÜKSELTTİK”

Mitinge; Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı sendikalar, öğrenci grupları, Anarşist bir grup, HDP, EMEK Partisi, Vatan Partisi, CHP gibi siyasi partilerin yönetici ve üyeleri katıldı. CHP’nin milletvekili adayı Fikret Şahin de kutlamaya katılanlar arasındaydı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlama Komitesi adına Harb-İş Balıkesir Şube Başkanı Ahmet Demirer, bütün dünyada emekçilerin, hak ve özgürlükleri için hep birlikte sesini yükselttiğini belirttiği konuşmasında; “Emek, barış, özgürlük için bir araya geldik. Herkese ekmek, siyasal ve ekonomik demokrasi yoluyla özgürlük, adalet temeline dayalı toplumsal barış, çoğulcu ve özgürlükçü demokratik düzenin tüm kural ve kurumlarıyla ülkede egemen olması için bir araya geldik” dedi.

 

BÜYÜK BİR SORUN YAŞANMADI

Bahçelievler mahallesinde saat 10.00’da ki toplanmanın ardından, katılımcılar Kuvayi Milliye Meydanı’na geldi. Kutlamalarda önemli bir sorun yaşanmasa da ‘Anarşist’ grup, üzerlerinin elle aranmasına itiraz ederek bir süre alana girmedi. 1 Mayıs Komite Başkanı Harb-İş Şube Başkanı Ahmet Demirer’in de araya girmesiyle grup, daha sonra içeri alınırken diğer gruplardan farklı olarak üzerleri dedektörle aranarak alana alındı. Alana gelenler arasında zaman zaman küçük çocukların da üzerleri arandı.

Alanda kutlama başlamadan önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülke savunmasında şehit olanlar, devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu ardından İstikal Marşı okundu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grubunun bu sırada umursamaz hareketler içinde olmaları huzursuzluk yarattı. Miting halaylarla sona erdi.

cemil yurtman

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.