Balıkesir Merhaba Gazetesi

SÖZ SANAYİDE

SÖZ SANAYİDE
22 Aralık 2014 - 0:13

Genel

ROTBALANS LASTİK SERVİSİ BAYATALAR

Söz Sanayide projemizde sanayinin sesi olan esnaf buluşmalarımızda bu haftaki konuğumuz Bayatalar Rot Balans Lastik servisi işletmecisi Yüksel Bayata ve oğulları.

Pirelli yetkili satıcısı ve rot balans lastik servisi işletmecisi Yüksel Bayata 40 yıllık sanayi çalışmasını işçiliğin inceliğini ve başarının adresinin çalışmaktan geçtiğini söyledi.

Balıkesir’de olmayan Rot balans işi ile ilgili çırak olarak başladığı çalışma yaşamına Üniversite mezunu olan tekniker İzmirli meşhur Hasan Usta sayesinde geçiş yaptıklarını ve güvenin adresi olduklarını belirten Yüksel Bayata, Volkan ve Okan Bayata ile yürüttükleri mesleği çalışanları ile birlikte müşteriye yansıttıklarını açıkladı.

Dikkat ve kalite çok önemli diyen Yüksel Bayata ‘sanayide esnaf olduğum için ben mutluyum. Gösterdiğim dikkat ve kalite ile bugünlere geldim’ Dedi. Volkan Bayata ise baba mesleği ile ilgili olarak babadan oğula geçen esnaf işinin tecrübe aktarımı olduğunu dile getirdi. Evlenip çocuğum olduğunda eğer oğlum olursa sanayi işini öğretmeyi isterim. Babam bizimle gurur duyuyor. Mesleği iyi aktardığı için. Örneğin şöyle durumlar oluyor; Bazı anne babalar ‘sanayiye gitmesin oğlum memur olsun’ der. Ama oğul mutsuzdur. Severek yapılan işin mutluluğu getireceğini göremez’ dedi. Konuyla ilgili olarak Yüksel Bayata ise gençliğe örnek olacak tavsiyelerde bulundu. Anne babaların sevgiyi, sanata nakşetmek olduğunu unutmamalarını istedi. Ben oğluma istesem en kral arabayı da, telefonu da, bilgisayarı da alırım. Ama almıyorum diyen Bayata, ben onlara ’hayatı öğretiyorum’ diyerek günümüzün örnek teşkil eden aile yaşamını hissettirdi. Kullandığı örnek cümlelerle yeni nesle mesaj verdi.

ÇIRAKLIKTAN USTALIĞA

Her işin zorluğu olduğunu söyleyen Yüksel Bayata, ‘ önemli olan o zorluğu aşarak kazanmak. Bu zorluğu aştığınızda beraberinde kaliteyi ayağınıza getiren bir çalışma oluyor. Tecrübe konuşuyor. Bu konuşmayı da biz araca yansıtırsak konuşturuyoruz.’ dedi. Sanayide rot balans işinin dikkati gerektirdiğini belirten Bayata, bir yanlış yaptığınızda takılan parçaların tek tek yeniden yerinden çıkartılarak başa dönülmesi ve aynı titizlik ve özenle parçaların takılması gerektiğini söyledi. Rot Balans işi sorumluluk ister. Ustamızdan ciddiyeti ve sorumluluğu belki bir tokatla öğrendik ama iyi ki öğrendik. Bize hem işi hem yaşamı öğretti dedi.

MÜŞTERİLERİMİZ MEMNUN

Okan Bayata ise müşterilerin lastik değişimlerinden tamir ve bakım işlerine kadar her türlü işi yaptıklarını ve Pirelli yetkili bayiliği ile lastik değişimlerinde kış şartlarına uygun lastiklerin değişimini ve bakımlarını üstlendiklerini söyledi. Rot balans servisi ile hizmet verdiklerini ve rot balans işinin ustası olduklarının tescilini müşterilerden aldıklarını açıkladı.

HAZIRLAYAN:DURMUŞ ALİ DOĞDU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.