Balıkesir Merhaba Gazetesi

SÖZ SANAYİDE

SÖZ SANAYİDE
03 Şubat 2015 - 0:03

Genel

Söz Sanayide Sanayi esnafının sesi olmaya devam ediyor.
Söz Sanayide’nin bugünkü durağı Çetin Ticaret BMC. Yeni Sanayi sitesi Cumhuriyet Caddesinde hizmet veren Çetin Ticaret işletmecisi Cemil Bayındırlı 27 yıl oldu buradayım. Kayınpederimin vefatının 3’ncü senesi burada hala onun tecrübesi ve deneyimini yaşatıyoruz.
Çetin Ticaret işletmecisi Cemil Bayındır,Dededen babaya, babadan oğula, oğuldan toruna kalan en güzel miras ‘tecrübe’ dedi.
BMC Kamyonların, Fatih, ağır vasıtaların yedek parçalarının satışını yapıyoruz. Kayınpederimden çok şey öğrendim. Derdi ki; Varsa birlikte çalışıp birlikte yiyelim yoksa da birlikte yokluğu çekelim derdi.

Dürüstlüğünü hiç unutamam. Büyük dersler verdi bizlere. Bir gün hiç unutmam kasa fazla para veriyor. Kimden fazla para aldıysanız onu bulacak ve kasaya bu para girmeyecek dedi. Adamı bize buldurdu parasını iade ettik. Fazladan para almışız. Öyle biri idi ki parasını tam alır ne bir kuruş fazla ne eksik alırdı. Hesap yapardı kaça sattınız diye akşam olduğunda her gün sorardı. Çoğu kişi bunu önemsemez ama benim hep aklıma gelir.

IŞILDAYAN DEMİR PARLIYOR

Yetkili servisi işletmecisi Cemil Bayındırlı oğulları ile birlikte yürüttüğü işletmesinde kayınpederi olan Çetin Taşkan’ın tecrübesini yaşattığını söylüyor.
Sanayide çalışmak ayrıcalık. Rahmetli Çetin Taşkan veresiye veren birde peşin ödeyen görselinde yer alan o fotoğraftaki gibi otururdu. İçeriye giren peşin satıyorsun Çetin abi derdi. Güzel izler bıraktı. Aynı güveni yaşatmanın bizde mutluluğunu yaşıyoruz. Damat gibi hiç hissetmedim oğul gibiydim. En son söyleneceği en başta söylerdi. Çıraklara kızardı ama onları düşündüğü için bağırırdı. Yarım saat geçmez onlarla oturur çay içerdi. Çalışkan biri idi. Bizlere çalışkanlığı bıraktı.

ENİŞTE DİYE TANINIRIM

Sanayide çoğu kişi adımı bilmez Enişte olarak tanınırım. Enişte diye seslenirler diyen işletmeci Cemil Bayındırlı iş yaşamını şöyle anlattı: Evlendikten sonra iş yaşamına daha sıkı sarıldım. Çetin Taşkan kayınpederimdi. ‘Bu işi öğren’ dedi.26 sendir sanayi işinden çıkamadım. İyiki de çıkmadım. Bu işten memnunuz. Bu işin tecrübesini sürdürüyoruz. BMC’nin A’dan Z’ye yedek parçalarını servis işini yürütüyoruz.

OZAN BAYINDIRLI

16 yaşındaki Ozan gres tenekesinden ışıklı bir sehpa yaptı. Sağlık Meslek Lisesinde okuyorum diyen Bayındırlı gençlere örnek olabilecek güzel uğraşıların bulunabileceğini belirterek sanayide üreten bir kesim olduğunu söyledi. İstersek başarırız diyen Bayındırlı ‘Hiç ummadığımız şeylerden farklı şeyler üretilebilir.

Hayal gücü penceresi çok geniş olan yeni ufukları açan ve sınırsız düşüncenin kapısıdır. Ben çoğu kişinin kova olarak gördüğü şeyi sehpa olarak düşündüm. Boyadım. Resim görselleri ilave ettim. Işıklandırınca daha güzel oldu. Herkesin dikkatini çekti. Can sıkıntısı diye bir şey yok aslında insan düşündüğü müddetçe var ve düşündüğünüzde de pekçok uğraş buluyorsunuz. Gres tenekesi içi yağlı ,pis bakılacak bir durumda değildi. Hurdaydı. Çöptü ama aldım temizledim. Tertemiz renkli ve görsel olarak renk katan ürün haline geldi.’ dedi. HAZIRLAYAN SEMRA AMAN AKYÜREK MUSTAFA TETİK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.