Balıkesir Merhaba Gazetesi

SÖZ VERDİ, TUTMADI

SÖZ VERDİ, TUTMADI
19 Kasım 2014 - 0:19

Genel

Şehit babası arazi verdi, halk para toplayıp temel attı ama okul bitmiyor

NESKO Madencilik, Yüksekokul inşaatı’nın tamamlanması için 24 Mart 2010’da verdiği destek sözünü yerine getirmedi.

HALKIN PARASIYLA TEMEL ATILDI

Şehit bababıs Orhan Kurt’un “Bir oğlumu vatana verdim, memleketimin çocukları gariban kalmasın, okusunlar” diyerek, arazisini Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü’ne devretti. İlçedeki Okul Yaptırma Derneği bağışları ile de 2009 yılında temeli atıldı.

HALK, 18 AYDIR BEKLİYOR

5 yıldır bekleyen okul inşaatı için ilçede faaliyet gösteren Sebahattin Yıldız’ın sahibi olduğu NESKO Madencilik 1,5 yıl önce Kaymakam ve Belediye Başkanı’nın önünde maddi destek sözü verdi. Ancak verilen söz bir türlü yerine getirilmedi.

İlgisizlikten çürüyor
Temeli 5 yıl önce atılan İvrindi Meslek Yüksek Okulu’nun temeli çürüyor. 1,5 yıl inşaatın tamamlanması için maddi destek sözü veren NESKO Madencilik’ten ise henüz ses çıkmadı.

3 TEMMUZ 2009’da şehit olan oğlu Turhan için üzülen “memleketimin çocukları gariban kalmasın” diyerek arazisini’Balıkesir Üniversitesi okul yapsın diyerek bağışlayan Orhan Kurt’un yüreği sızlıyor.
Arazisini bağışlamasının ardından İvrindi Okul Yaptırma Derneği ve vatandaşların katkılarıyla temeli atılan ancak bir türlü yapılamayan okul inşaatının temeli çürümeye yüz tuttu.

‘SEBAHATTİN YILDIZ SÖZ VERDİ’

DÖNEMİN Kaymakamı Ökkeş Beyaz, Belediye Başkanı Recai Baytar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Karaboğa ve MYO Genel Sekreteri Mithat Üner, NESKO madenciliğin Ankara’daki genel merkezine yaptıkları ziyarette, şirketin patronu Sebahattin Yıldız’dan okul inşaatına mali destek yapılacağı sözünü alıp İvrindi’ye geri döndü.

BİR ÇİVİ DAHİ ÇAKILMADI

O tarihten bu yana bekleyen İvrindi halkı ve şehit babası Orhan Kurt, NESKO’nun verdiği sözü yerine getirmesini bekliyor. Sebahattin Yıldız veya NESKO yetkililerinden henüz bir açıklama dahi yapılmazken şehit babası Kurt “Vatanım için evladımı verdim, malımı verdim. Henüz sağ iken bu binanın yapılmasını görmek istiyorum” dedi.

‘NESKO’NUN İVRİNDİ’YE BORCU VAR’

Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz İvrindililer, şirketin 40 yıldır ilçede faaliyet gösterdiğini ve söz verdiği mali destek ile okul inşaatının bitirilmesi gerektiğini dile getirdiler. Rektörlüğün ve şirketin ilgisizliğinden yakınan halk “Biz dişimizden tırnağımızdan artırdığımız parayı derneğe bağışladık. O parayla ancak temelini yapabildik” açıklamasını yaptı. HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.