Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sözat “Özelleştirmeler Sonucu Üretim Düştü”

Sözat “Özelleştirmeler Sonucu Üretim Düştü”
20 Haziran 2022 - 19:52

Sözat “Özelleştirmeler Sonucu Üretim Düştü”

 

Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat tarım politikalarını eleştirdi. Sözat yaptığı açıklamada  “Ülkeyi terk edip, Afrika ‘ da ( Sudan, Zaire, Venezüella ) çare arayan zihniyetten Tarım’ da olumlu hamle beklemek boşuna” dedi.

 

“Çiftçiyi Destekle Heryer Şeker Olsun”

Zihniyet değişimi şart diyen Başkan Sözat, “ Allah bize öyle bir ülke bahsetmiş ki her iklimi yaşayan çok mümbit topraklarımız var . Kıymetini bilmiyoruz. Yine çok sabırlı ülkesini seven çiftçimiz var. Kar Kış demeden karına zararına bakmadan üretimden kopmak istemeyen inadına üretim diyen üreticimiz var. Yani ; Un var ,Yağ var, Şeker var helva yapmasını bilen var ama yaptırtmıyorlar ”dedi.

İthal Edecektik O Halde Fabrikaları Niye Sattık?

Sözat ayrıca“ Türkşeker ‘in elinde 25 fabrika vardı. 9 ‘u satıldı 16 fabrika kaldı. Satılan fabrikalardan elde edilen para 290 milyon $ ( Beş fabrikada ) şimdi 400 Bin Ton Şeker ithal edildi. Ödenecek olan paranın 320 milyon $ olduğu söyleniyor ! Peki neden sattık o fabrikaları. İhtiyaç olan yıllık şeker bedelini bile karşılamıyor. Başka ülkelerin çiftçisini desteklemek yerine gel kendi çiftçini destekle her taraf şeker olsun ”ifadelerini kullandı.

“Mısır Şurubundan Şeker Yedirtiyorlar”

500 Bin pancar üreticisi bugün 50 Binlerin altına indi diyerek üreticinin zorda olduğuna işaret eden Başkan Sözat, üretim ve fiyat politikalarından zarar ettiği için çiftçinin ekimden vazgeçtiğini söyledi. Millete şeker pancarı şekeri yerine Mısır şurubundan elde edilen şeker yedirterek vatandaşların sağlığı ile de oynanıyor diyen Sözat, Hala daha şeker fabrikalarının satışından bahsediliyor özelleştirme zihniyeti sürüyor ”dedi.

Sözat’tan Üretip Fazlasını İhraç Edelim Çağrısı

Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, “Atatürk 1923 ‘ te yapılan  “ İzmir İktisat “ kongresinde pancar üreticisinin desteklenerek şeker fabrikaları kurulması kararı alınıyor.1925 ‘ te Uşak ‘ ta ilk şeker fabrikası kuruldu. Alpullu, Eskişehir, Turhal, Adapazarı , Konya, Susurluk v.s 25 fabrika kuruldu. Harp yıllarında yurt içi şeker ihtiyacını kendi fabrikalarımızda ürettik. 21. Asırda şeker ‘ e muhtaç Türkiye olduk ! Üretici olarak üzülüyoruz. Gelin elimizden tutun teşvik edin destekleyin fabrikaları da satmayın kendi ihtiyacımızdan daha çoğunu üretelim fazlasını ihraç edelim! İthalatı nedense çok sevdik! İhracatı unuttuk ”dedi.

Özelleştirme Sonrası Şeker Üretimi Düştü

Sami Sözat “2018 yılına kadar bu fabrikalarda 2 milyon 200 bin ton şeker üretilirken 2018 yılında 10 fabrika özelleştirilince üretim 1 milyon tona düştü. 2002 yılına kadar Türk Şeker, şeker üretiminin % 75- 80’ini üretiyordu. Özelleştirmeden sonra bu oran % 20 – 25’lere düştü. Yeterli olmayınca ithalat kaçınılmaz oluyor. Bu gün yanlıştan dönülerek üretim politikalarını uygulamaya koyarak bu eksikliğimizi giderecek üreticiye sahip bir ülkeyiz. Yeter ki maddi olarak destek verilsin ”şeklinde konuştu.

“Çıkış Yolu Afrikada Değiş Kendi Topraklarımızdadır”

“Şeker fabrikaları şeker üretimi yanında küspe ve melas üretimiyle Hayvancılığı da büyük destek vermekteydi. Hele bugün için bu gibi desteklere çok ihtiyacımız var. Hem maliyet düşüyor  hem çiftçi hayvancılıktan vaz geçmemiş oluyor. Selamete çıkış yolu Afrika da başka ülkelerde değil kendi topraklarımızda ve kendi çiftçimizdedir.” Haber: Nursima Akyürek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.