Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sözüm söz

Sözüm söz
28 Nisan 2015 - 8:49

Genel

8 Haziranda yeni bir tarih yazacağız.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir konuşmasında Türkiye’nin ekonomik tablosunun büyük bir yoksulluğu gösterdiğini belirterek, “Sözüm söz 4 yılda yoksulluğu bitireceğiz”. Kılıçdaroğlu sözü”  dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kuvayi Milliye Meydanında halka buluştu. Kılaçdaroğlu, Türkiye’de insanların yoksulluk içinde olduğunu, 13 yılda büyük bir gelir uçurumu oluştuğunu söyledi. “17 milyon çocuğumuz, gencimiz, yaşlımız, yoksulluk sınırında yaşıyor. Bir milyon insanımız açlık sınırın altında yaşıyor” diyerek Türkiye’nin ekonomik tablosunu çizerken, “Sözüm söz 4 yılda yoksulluğu bitireceğiz”. Kılıçdaroğlu sözü”  diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi çağdaş dünyanın onurlu bir ülkesi haline getireceğiz. Asıl hedefimiz, gurumuz bu. Bunu yapmak için yola çıktık Bunu mutlaka gerçekleştireceğiz” dedi.

Kılaçdaroğlu’nun konuşması sık sık “Başbakan Kemal “ sloganları ile kesildi. Mitinge katılanlar “Milletçe Alkışlıyoruz” sloganındaki gibi alkış tutarak iktidara tepkisini dile getirdi. Mitinge Balıkesir Milletvekili Adayları da katıldı. Alanda yaklaşık 20 bin kişi toplandı. Miting alanı dışında da Kılıçdaroğlu’nu dinleyenler oldu.

ÜÇ DEFA DÜŞÜNÜN

Seçmenlerden sandığa giderken bir değil üç defa düşünmelerini isteyen Kılıçdaroğlu,

“Size bir tablo çizeceğim. Sandığa giderken bu tabloyu hafızalarınızda tutmanızı istiyorum. 6 milyon 200 bin işsizimiz var. Aylığı bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. Açlık sınırının altında 1 milyon insanımız var. Özgürlüğü elinden alınmış medyamız var. Korkudan sesini çıkaramayan iş dünyamız var. İnsanların, ‘ben hak arıyorum’ dediği için karakola götürüldüğü bir düzen var.

Bu tabloya evet diyorsanız söyleyecek sözüm yok, ama iş bulayım, yoksulluğum son bulsun, ben de bu ülkenin onurlu bir insanı olmak istiyorum diyorsanız sandığa gideceksiniz.

Altı oku göreceksiniz, büyük bir zevkle, büyük bir keyifle altı okun böğrüne mührü basacaksınız ve Türkiye’yi  4 yılda mutlu, huzurlu bir Türkiye yapacağız. sözüm söz… Kılıçdaroğlu sözü” diye konuştu.

YAZIN BİR KENARA

Aile sigortası ile yapılacak desteklemeyi; “sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” diye tarif eden Kılıçdaroğlu,

“2002 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 1’i Türkiye servetinin yüzde 39’una sahipti, yıl 2014 Türkiye nüfusunun yüzde 1’i  Türkiye’de ki toplam servetin yüzde 54’üne sahip. Bu gerçeği unutmayın. Neden 17 milyon yoksulumuz var? İşte bu sebeple… Servet bir yerde toplanıyor, yandaşa gidiyor” dedi.

CHP iktidarında aç ve açıkta insan kalmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, asgari ücretten vergi alınmayacağını, taşeron sisteminin kaldırılacağını, en düşük asgari ücretin bin 500 lira olacağını, emeklilere yılda 2  bayram ikramiyesi verileceğini, kredi kartı ve tüketici kredisi borç faizlerinin yüzde 80’inin silineceğini, çiftçiye 1,5 liraya mazot satılacağını tekrarlarken de, Türkiye’deki 11 milyon emeklinin tamamının oyunu istediğini söyledi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Kaynak var, kaynağı halka dağıtacağız.Sen elmasta, pırlantada vergiyi sıfırladın, pırlantada sıfırladıysan ben de mazotta sıfırlayacağım.” diye yanıt verdi. Ülke kaynaklarının yandaşa değil halka dağıtılacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Yazın bir kenara” diye konuştu.

cemil yurtman 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.