Etkinlikİlçe Haberleri

‘Srebrenitsa’ Gömeç’te Unutulmadı

Balıkesir'in Gömeç ilçesinde, 1995 yılında Bosna-Hersek'te yaşanan Srebrenitsa Katliamı'nda hayatını kaybedenler için düzenlenen anma programına yoğun katılım sağlandı.

‘Srebrenitsa’ Gömeç’te Unutulmadı

Srebrenitsa Gomecte Unutulmadi 1
‘Srebrenitsa’ Gömeç’te Unutulmadı

Bosna Savaşını Anlatan Film Yayınlandı

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gömeç Şubesi tarafından Nuri Bozyel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 11 Temmuz Srebrenitsa Katliamı anma etkinliğinde, Bosna Savaşı’nı anlatan bir film gösterimi yapıldı ve plaket takdim edildi.

Srebrenitsa Gomecte Unutulmadi 2
‘Srebrenitsa’ Gömeç’te Unutulmadı

“Srebrenitsa’da yaşanan katliam, Anadolu’da yaşayan Boşnak kökenli vatandaşlarımızı derinden etkiledi”

Etkinlikte konuşan Admir Mulaosmanovi, Nusret Sancaklı ve Şenay Biçer, Boşnak halkının doğdukları topraklardan sürülmeye çalışılarak soykırıma maruz kaldığını vurguladı.

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gömeç Şubesi Basın Sözcüsü Furkan Duran, Srebrenitsa Soykırımı’nın 29. yıldönümünde düzenlenen anma etkinliğine gösterilen ilgi nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Duran, “Srebrenitsa’da yaşanan katliam, Anadolu’da yaşayan Boşnak kökenli vatandaşlarımızı derinden etkiledi. Bu anma etkinliği ile geçmişin acılarını hatırlayarak geleceğe umutla bakma çabamıza katkı sağladınız. Gömeç’in dayanışma ve birlik ruhunu bir kez daha hissettirdiniz. Etkinliğimize katılan ve katkıda bulunan Admir Mulaosmanovi, Nusret Sancaklı ve Şenay Biçer’e içten teşekkürlerimizi sunarız. Engin bilgi ve birikimleriyle etkinliğimize değer kattılar. Birlikte daha birçok anlamlı etkinliğe imza atmayı umuyoruz” dedi.

Srebrenitsa Gomecte Unutulmadi 3
‘Srebrenitsa’ Gömeç’te Unutulmadı

Srebrenitsa Katliamı

11 Temmuz 1995’te, Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerinin Srebrenitsa’yı işgal etmesinin hemen ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırp güçlerine teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrol ettiği bölgeye gitmelerine izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda öldürerek katledilenleri toplu mezarlara gömdü.

Haber: İHA

13 Temmuz’da Gömeç’te Başlıyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu