Balıkesir Merhaba Gazetesi

STRATEJİK PLAN TAMAM

STRATEJİK PLAN TAMAM
19 Eylül 2014 - 12:09

Genel

Salı günü yapılan toplantının ardından dün stratejik plan, kentsel dönüşüm ve reklam tarifeleri ile ilgili bir araya gelen Büyükşehir Meclisi’nde kararlar oy birliği ile çıktı. Mecliste Balıkesir’in 2019 stratejik planı da anlatıldı.

03

 

Son meclis toplantısında verilen önergelerden birisi olan “Göl Park Projesi” ile “Çay Deresi Islahı” projelerinin de yer aldığı 5 yıllık stratejik planın, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun çalışmalarının ardından meclisin oyuna sunulduğu rapor, dün Büyükşehir Meclisi’nde görüşülerek karara bağlandı. Başkan Edip Uğur’un katılmadığı meclis birleşiminde, oturumu yine Ekrem Pehlivan yönetti. Yaklaşık 2 saat süren toplantı da meclis üyelerine önce Plan ve Bütçe Komisyonu’nun hazırladığı yüz sayfalık raporun ana hatları hakkında bilgi sunuldu ve ardından oylamaya geçildi. Balıkesir’in 21 madde de birleşen ve 87 hedefin 275 faaliyetle gerçekleşeceği, Balıkesir’i 2019 hedefine taşıyacak 5 yıllık stratejik planı Büyükşehir Meclisi’nden oy birliği ile geçti.

3 BÖLGEDE KENTSEL DÖNÜŞÜM OLACAK

Meclisten oy birliği alan bir diğer önemli madde ise 3 milyon 700 bin m2 lik alanın kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilmesi oldu. Balıkesir’in üç farklı bölgesinde yer alan kentsel dönüşüm noktalarının toplam alanı 3 milyon 669 bin 873.43 metrekare olarak belirlenirken Büyükşehir Belediyesi’nin bu bölgelerde yer alan hazine arazilerini bünyesine katarak kendi planı doğrultusunda imarlaştırması söz konusu olacak. Öte yandan mecliste muhalefet temsilcileri yine, kendilerine bu konuları kapsayan komisyon çalışmaları ve detayları hakkında yeterince bilgi verilmediği hususunu gündeme getirerek itirazlarda bulundular. Sık sık meclis başkanı Pehlivan’dan söz isteyen muhalefet üyeleri, oturumu takip eden Genel Sekreter Ali Osman Sali’ye de sorular yöneltip, Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ çalışmalarının kendi bölgelerine yönelik icraatlarını dile getirdiler. Salı günü yaşanan gerginliğin aksine görüşmeler gayet sakin geçti. Genel Sekreter Sali bazı sorulara espri katarak cevap verdi.

REKLAM TABELA VERGİSİ İÇİN ADİL UYGULAMA

Oturumun bir diğer maddesinin görüşülmesi öncesi, Büyükşehir Belediyesi Tarife Komisyonu, hazırladığı raporu meclisle paylaştı. Bir çok faaliyet noktasını kapsama alanına alan rapor meclisten oy birliği ile geçti ve bu haliyle bakanlar kuruluna teklif olarak sunulacak. Raporun ana hedefi reklam vergi tarifesinin adaletli olarak uygulamasına yönelik. Buna göre esnafın reklam tabelası dört farklı bölgede dört farklı fiyat içerecek. Yani Milli Kuvvetler Caddesi’ndeki reklam tabelası ile Toygar Mahallesi-Paşaalanı Mahallesi yada daha ücra köşedeki reklam vergisi hesaplaması artık aynı olmayacak. Daha merkezi yerler ile kıyı köşe tabir edilen yerlerdeki reklam tabela vergisi belirlenen 4 bölgeye göre işlem görecek.

Haber: İsmail Koca

 

Foto altı: 002: Sık sık meclis başkanı Pehlivan’dan söz isteyen muhalefet üyeleri, oturumu takip eden Genel Sekreter Ali Osman Sali’ye de sorular yöneltip, Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ çalışmalarının kendi bölgelerine yönelik icraatlarını dile getirdiler.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.