Balıkesir Merhaba Gazetesi

Su cenneti Kazdağları

Su cenneti Kazdağları
19 Eylül 2014 - 11:57

Genel

Balıkesir ve Çanakkale ili sınırla irı içinde bulunan Kazdağları pınarları, dereleri, şelaleleri, termal suları ve Ege’nin mavi suları ile adeta bir su cenneti.

08

 

Akdeniz ve Ege’den gelen lodos rüzgarlarının etkisi ile sürekli yağış alan Kazdağları adeta bir su deposu. Havran çayı, Edremit Çayı, Zeytinli Çağı, Kızılkeçili Çayı, Manastır Deresi, Şahin Deresi, Mıhlı Deresi Kazdağlarının kuzeyinde Ege ile buluşurken Yenice ilçesinden akmaya başlayan Gönen çayı, Koçabaş Çayı Marmara Denizine ve Bayramıç ilçesinden başlayan Karamenderes Çayı ise Truva antik kenti yakınından Çanakkale Boğazına dökülüyor. Akarsu bakımında çok zengin olan Kazdağları ayrıca yer altı suları anlamında da çok zengindir. Pınarbaşı, Subaşı ve Evciler Ayazma pınarları dışında Güre, Bostancı, Küçükçetmi, Külceler, Tuzla ve Hıdırlar gibi bir çok termal kaynağa da ev sahipliği yapar.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka “Kazdağları bölgede turistik değerleri ile her geçen gün büyüyen bir ilgi ile karşılaşıyor. Doğal güzelliklerinin yanında Kazdağlarımız su çeşitliliği ile de dikkatleri çekiyor. Dereleri, çayları, pınarları, termalleri ve Ege’nin mavi suları ile Kazdağları adeta bir su cenneti. Bu su kaynaklarımız bölgede yaşamın kaynağı olurken bir yandan da turizme büyük katkı sağlıyor. Derelerimiz, şelalelerimiz ve pınarlarımız mesire yerleri ve doğal güzellikleri ile insanları adeta büyülerken, termal sularımız insanlara şifa dağıtıyor. Kazdağının suları ile beslenen Edremit Körfezi ve Ege denizi ise serin ve berrak suları ile sıcak yaz günlerinde tatilcilerin beğenisini topluyor” dedi. HABER: EMRAH ELMAS

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.