Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Su meselesine neşter vurduk’

‘Su meselesine neşter vurduk’
29 Kasım 2014 - 0:09

Genel

Başkan Edip Uğur, kırsaldaki su fiyatları konusunda son sözün söylendiğini ve gerekli düzeltmenin yapıldığını söyledi.

SON 1 ayda Balıkesir’in gündeminde ilk sırada yer alan kırsal mahallelerin su fiyatlarında oluşan kademe farkı ve arsenikli su tartışmaları üzerine yazılı bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Balıkesirlilerin 40-50 yıldır kullandıkları suların sağlıklı olması için mücadele başlattıklarını ve ilk etapta 7 mahallede 2 trilyon lira harcayarak arıtma tesisi kurduklarını kaydetti.
BASKİ tarafından yapılan çalışmalar kapsamında içme ve kullanma suları ile ilgili analiz yaptırdıklarını, bu analizlerin sonucunda daha önce köy olan bazı kırsal mahallelerdeki kullanma sularında arsenik ve benzer materyallerin ihtiva edildiğini tespit ederek derhal gerekli çalışmayı başlattıklarını söyledi. Başkan Uğur “Balıkesirliler sularını gönül rahatlığıyla içebilir” dedi.

’50 YILLIK SORUNU ÇÖZÜYORUZ’
Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, 30 Mart 2014’deki Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından göreve geldikleri ve ilk defa Büyükşehir olan Balıkesir’de, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak henüz 8 aylık bir çalışma dönemini geride bırakmalarına rağmen çok ciddi çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Kırsal mahalleye dönüşen köylerdeki içme ve kullanma sularının ele alındığını hatırlatan Başkan Uğur,  BASKİ’nin 24 Kasım 2014 Pazartesi günü gerçekleşen Genel Kurul gündeminde bir tespiti ortaya koyduklarını ve bununla ilgili başlattıkları çalışmayı kamuoyu ile paylaştıklarını belirtti.
Su Arıtma Tesisleri için 2 trilyon lira harcandığını kaydeden Başkan Edip Uğur, “İstiyoruz ki, oradaki vatandaşlarımızın da kullandığı sular sağlıklı olsun. Bunların hepsi içme suyu değil; Ama içme suyu olarak kullanılsa bile ki insanlarımız 40-50 yıldır bu suları kullanıyor. İlim adamları diyor ki, ‘50 ppm arsenik ihtiva eden sudan bir insan günde 150 litre su içerse tehlike arz eder” diye konuştu.

‘BAKANLIK DESTEK VERECEK’
Orman ve Su İşleri Bakanı ile görüştüğünü ve destek istediğini kaydeden Uğur, kurulacak arıtma tesislerinin bir kaç günde bitirilebilecek bir mesele olmadığını söyleyerek “Arıtma tesislerinin de gerek fiyat gerek gelişen teknolojisi bakımından bir süreç gerektiriyor.Sayın Bakanımız da gerekli desteği vereceklerini söylediler. Mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

‘SPEKÜLE EDİLMEK İSTENİYOR’
Arsenikli su konusunda daha önce İzmir’de yaşanan sorunu hatırlatan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Balıkesir’de belli yapılar tarafından speküle edilmek istenen bu konuyla ilgili herhangi bir acil sağlık sorunu da yaşanmadığının altını çizdi. “Kasıtlı olarak bunu yapanlar var. Biz bunları kimin yaptığını da biliyoruz. Bazı yapılar bunun üzerine gidiyorlar” diyen Başkan Uğur, “Sanki Balıkesirliler arsenikli su içiyor, zehirlendiler, hastalandı vs. gibi. Halbuki değil. Balıkesirliler gönül rahatlığıyla sularını içsinler. Biz gereken her türlü tedbirleri alıyoruz” diye konuştu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.