Balıkesir Merhaba Gazetesi

Subaşı: “A’dan Z’ye Türk Dünyası”

Subaşı: “A’dan Z’ye Türk Dünyası”
09 Haziran 2021 - 16:17

Subaşı: “A’dan Z’ye Türk Dünyası”

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi, Azerbaycan Atatürk Merkezi Ve Türkpa İşbirliğinde Düzenlenen “Türk Dünyasının Dünü, Bugünü Ve Geleceği” Başlıklı Sempozyum gerçekleşti.

Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı sempozyumda  bir konuşma gerçekleştirdi. Subaşı, “Azerbaycanlı kardeşlerimizi Karabağ’da kazanılan bu büyük zafer nedeniyle en içten dileklerimle tebrik etmek istiyorum. Azerbaycan’ın bu haklı davasını kazanarak, ayrıca toprak bütünlüğünü tekrar sağlamış olmasından dolayı son derece mutluyuz, gururluyuz” dedi.

“Tek Millet İki Devlet”

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki tarih-Kültürel-gönül ve duygu birlikteliğinin derinliğine işaret eden Subaşı, “Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Azerbaycan ebedi gideri Haydar Aliyev Türk dünyasına büyük bir miras bırakmışlardır. Günümüzde bu miras merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in tarihe geçen sözünde olduğu gibi “ TEK MİLLET İKİ DEVLET “ olarak Türkiye  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ayrıca Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev liderliğinde daha da güçlenmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“Özgürlük Bağımsızlık”

“Diğer taraftan içinde bulunduğumuz 2021 yılı, istiklal ve istikbal mücadelesinin en çetin günlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan ve 12 Mart 1921’de kabul edilen İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılıdır. Özgürlük, bağımsızlık ve Milli Mücadele’nin en önemli belgelerinden biri olan İstiklal Marşı’nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümü olması münasebetiyle 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak ayrıca kabul edilmiştir. İşte, İstiklal Marşı’mız da bizleri her okuduğumuzda yeniden heyecanlandırmakta, milli duygularımıza tercüman olmaktadır. Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı Türk milletinin en buhranlı dönemlerinde milletimizin her ferdine güç ve ayrıca ilham kaynağı olmuştur” Subaşı konuşmasını kardeş iki ülke Milli Marşlarından alıntılar yaparak tamamladı. Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.