TeknolojiDünyadan Haberler

Sülüklerden İlham Alarak Geliştirilen Yeni Cihaz

Araştırmacılar, sülüklerden ilham alarak insanlarda kan alma işlemlerini kolaylaştıracak yeni bir cihaz geliştirdi.

Sülüklerden İlham Alarak Geliştirilen Yeni Cihaz

Araştırmacılar, sülüklerden ilham alarak insanlarda kan alma işlemlerini kolaylaştıracak yeni bir cihaz geliştirdi. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanlarının tasarladığı vantuz biçimindeki cihaz, hastanın üst koluna ya da sırtına yerleştiriliyor.

Vantuz şeklindeki kabın içinde, dışarıdan hafif baskı uygulandığında derinin içine geçen mikro iğneler bulunuyor. Cihaz, bu sayede kısa sürede damarlardaki kanı adeta emerek kabın içine dolduruyor.

Advanced Science dergisinde yayımlanan araştırmada, cihazın düşük maliyeti sayesinde özellikle sıtma gibi hastalıklarla mücadele edilen yoksul Afrika ülkelerinde etkili biçimde kullanılabileceğine vurgu yapıldı. Ayrıca, kabın içindeki mikro iğnelerin, geleneksel kan alma işlemlerinde kullanılan büyük iğnelere kıyasla yaralanma riskini en aza indirdiği belirtildi.

Bilim insanları, bu cihazı daha önce yaptıkları bir çalışmadan esinlenerek tasarladıklarını ifade etti. İlacı ağzın iç kısmını kaplayan mukoza zarı yoluyla kana taşıyan bir vantuz geliştirirken, böyle bir aletin kan alma işlemlerinde de kullanılabileceğini fark ettiklerini belirtti.

2,5 santimetrelik kabın dış kısmının silikondan, mikro iğnelerin ise çelikten yapıldığı belirtildi. Ancak araştırmacılar, ileride bu malzemelerin tamamen geri dönüştürülebilir olmasını hedeflediklerini ifade ettiler.

Cihaz şu ana kadar sadece domuzlar üzerinde test edildi. Ancak bilim insanları, projeyi genişleterek vantuzu insanlar üzerinde de denemeyi planladıklarını belirttiler.

 

 

AA

Yeni Özellik İle Sesli Notlar Metne Dönüştürülebilecek!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu