Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sümerbank’tan LC Waikiki’ye

Sümerbank’tan LC Waikiki’ye
05 Ocak 2015 - 0:14

Genel

Genç Cumhuriyet’in sanayileşme ve kalkınma çabalarının önemli eserlerinden olan Sümerbank, yakında LC Waiki’nin mağazası olarak hizmet verecek.

Özelleştirmelerle İNG Bank’a, İNG Bank tarafından da LC Waikiki’ye satılan, Ali Hikmet Paşa Meydanındaki Balıkesir’in simgelerinden eski Sümerbank binası, şimdi bu ünlü markanın mağazası oluyor. Tarihi tescilli bir yapı olan Sümerbank binası  2010 yılında satıldığı günlerde çalışmalar başladıktan kısa bir süre sonra çalışmalar durdurulmuştu. Son aylarda ise yeniden bir faaliyetin başladığı binaya şimdi dev bir afiş asılarak binanın yakında LC Waikiki mağazası olarak hizmet vereceği duyuruluyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarının Balıkesir’deki mimari örneklerinden biri olan Balıkesir´in bu tarihi yapısı, Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 23 Mayıs 2003 tarihinde 2018 sayılı kararı ile tescil edilmişti.

ÖZELLEŞTİRME SONRASINDA SATILDI
Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) Grubu´na ait iken 2002 yılındaki ekonomik krizle birlikte Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu´na geçen Oyakbank´ın, İNG Bank´a satışı sırasında Oyakbank´a ait olan taşınmaz mallarla birlikte Balıkesir Süberbank binası da, dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Hollanda bankası; İNG Bank´ın mülkiyetine geçmişti.

Tarihi Sümerbank binasının İNG Bank yetkilileri tarafından 5,5 milyon TL’nin üzerinde bir fiyata satıldığı açıklanmış, net bir rakam verilmemişti.

Sümerbank’ın Eskidji Müzayede firması aracılığı ile yapılan ilk açık artırmasında Balıkesirli iş adamı, Grand Yılmaz Otel’in sahibi İlyas Yılmaz, 4 milyon TL. teklif vermiş, satış ise banka tarafından fiyat yeterli görülmeyerek onaylanmamış, ihale yenilenmişti.

HABER: CEMİL YURTMAN

ANILARDA YER ETMİŞTİ

Cumhuriyetin ilk yıllarda sanayileşme çabası içerisindeki Türkiye’nin Balıkesir’deki Sümerbank binasında kamu eliyle üretilmiş basma, kumaş, ayakkabı gibi ürünler satılıyordu. Bir çok Balıkesirlinin anılarında yer eden, köylüsüyle kentlisi ile herkesin giysi ihtiyacını karşılayan Sümerbank, artık yeni bir imaja sahip olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.