Balıkesir Merhaba Gazetesi

Şura kararları eğitimcileri kızdırdı

Şura kararları eğitimcileri kızdırdı
08 Aralık 2014 - 0:01

Genel

19. Milli Eğitim Şurası’nda gündeme gelen bazı konular ve alınan kararlar eğitimcilerin tepkisini çekti. Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen başkanları kararları yorumlarken sert eleştiriler dile getirdi.

Milli Eğitim Şurasında alınan kararlarla ilgili olarak Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-Sen Balıkesir Şubelerinin yöneticileri, 4 gün süren şura ile ilgili görüşlerini belirtti. Eğitimciler, şuradan çıkan zorunlu din dersi eğitimine karşı çıktı. Şuranın son toplantısında kısmen geri adım atılan Osmanlıca derslerinin zorunlu olması ile ilgili önerileri de eğitimciler benimsemedi.

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yılmaz Kuran

DİN DERSİ SEÇMELİYDİ BİZ KÂFİR Mİ OLDUK?

1, 2 ve 3. sınıflarda din dersi konulması o yaşlar için çok erken. Din derslerinin zorunlu olması da çok yanlış. Müslümanlara zorla Müslümanlık mı öğretilecek. Din dersleri seçmeli olabilirdi. Yoğun bir din dersi eğitimi için ise imam-hatip okulları var. Tarihte azınlıklara din özgürlüğü veren bir millete böyle bir uygulama yanlış. Din ve Ahlak Kültürü derslerinde zaten dua, ayet öğretilmiyor, ama niçin zorlama var. Bizim zamanımızda da din dersleri seçmeliydi, biz kâfir mi olduk? Sınıflarda kız-erkek ayrımının gündeme gelmesi çok yanlış. Bu öneriyi gündeme getiren arkadaş kahraman mı olmak istiyor? İlköğretimde karma eğitimde sorun varsa ortaokulda, lisede, üniversitede ne olacak. Osmanlıca dersi çok mu faydalı. Bu tartışmalı bir durum. Zorunlu hale getirilmesinin istenmesi ise anlamsız bir şey. Osmanlıca öğrenmek bir uzmanlık alanı olarak değerlendirilmeli.

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut:

AKP KENDİ EĞİTİM SİSTEMİNİ KURUYOR

Eğitim-Sen üyemiz Prof. Adnan Gümüş’ün 19. şurada kız-erkek öğrencilerin ayrılmasının pedagojik olarak yaratacağı olumsuzluğu anlatması ile bu öneri oy çokluğu ile reddedildi, ama 1, 2 ve 3. sınıflarda din dersinin torunlu olması ise şurada kabul edildi.  liselerde din derslerinin 1 saatten 2 saate çıkartılması da en çok din dersi öğretmeni ataması yapan hükümetin, bu atamaları iki katına çıkartacağının da bir göstergesi oldu. ‘Gençlerimiz mezar taşlarını okuyamıyor’ gibi komik bir gerekçe ile Osmanlıca dersleri gündeme getirildi.Bugün toplumu muhazafakarlaştırma amacıyla eğitime 4+4+4 ile yapılan müdahale hızla uygulamaya konuluyor. İlkokullardan itibaren zorunlu din dersi AİHM kararları da hiçe sayılarak şuradan geçirildi. İmam-hatip okullarının hızla açılmasıyla, açılamayan yerlerde de imam-hatip sınıfları yaratılmasıyla, baş örtüsünün serbest bırakılması ve son olarak da Osmanlıca derslerinin konulması, AKP’nin eğitimi kendi ihtiyaçları üzerinden şekillendirmeye çalıştığının bir kanıtıdır.

HANGİ KARARLAR ALINDI

19. Milli Eğitim Şurası sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiye niteliğindeki kararların alındığı  Şurada alınan kararlar özetle şöyle: 1, 2 ve 3. sınıflarda din dersinin zorunlu olması önerildi. Osmanlıca derslerinin zorunlu olması ile ilgili tavsiyede ise geri adım atıldı. Osmanlıca derslerinin liselerde seçmeli, imam-hatip okullarında ise zorunlu olması önerildi. Ana okullarında da Değerler Eğitimi verilebilecek.  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Din derslerinin zorunlu olmasının tartışılmasını benimsemediğini söylemişti. İlkokullarda insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersi müfredattan kaldırılabilecek. Hafız olmak isteyen öğrenciler için ortaokul eğitimine ara verme süresi 1 yıldan 2 yıla çıkabilecek. Liselerde din dersi saatleri 1 saatten 2 saate  çıkartılacak. Komisyon çalışmaları sırasında sık sık gündeme getirilen karma eğitim mecburiyetine son verilmesine ilişkin önergeler Genel Kurul’da gündeme gelmedi. Okullara suç oranlarına göre renkli bayrak verilmesi önerisinden de vazgeçildi. HABER: CEMİL YURTMAN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.