Dünyadan HaberlerGündemTürkiye Gündemi

Suriye’de Türk Bayrağına Saldıranlar Yakalandı

Suriye'nin kuzeyinde Türk bayrağına yönelik provokasyonlar gerçekleştiren kişiler, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından düzenlenen operasyonla yakalandı

Suriye’de Türk Bayrağına Saldıranlar Yakalandı

Suriye’nin kuzeyinde Türk bayrağına yönelik provokasyonlar gerçekleştiren kişiler, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından düzenlenen operasyonla yakalandı

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, 30 Haziran’da Kayseri ve bazı illerde mültecilere yönelik olaylar sonrasında Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’yi hedef alan provokasyonlar yaşandı.

Bu olaylar sırasında Türk bayrağına saldıran ve Türk güvenlik güçlerine yönelik eylem yapmaya çalışan şüphelilerin yakalanması için MİT, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve emniyet güçleri iş birliğiyle çalışma başlatıldı. MİT’in yürüttüğü çalışmalar sonucu, Suriye’nin El Bab şehrinde Türk bayrağına saldırıda bulunan 17 yaşındaki şüpheli yakalandı.

Türk Bayrağına Saldıranlar Yakalandı
Türk Bayrağına Saldıranlar Yakalandı

Şüphelilerden Özür ve Pişmanlık

Yakalanan şüpheli, Türk bayrağı önünde özür dileyerek bayrağı öptü ve “Türk bayrağına saldırdım, çok pişmanım, Türk halkından özür diliyorum” ifadelerini kullandı. Güvenlik güçleri, şüpheliyi azmettirenlerin de yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik provokasyonlarda yer alan iki şüpheli de ifadelerinde Türkiye’den ve Türk halkından özür diledi. Yakalanan şüphelilerden biri ifadesinde, “Ben ve kardeşim Kayseri’de yaşanan olaylardan dolayı etkilenerek bu yanlışı yaptık, maksadımız Türk halkını kötülemek değildi. Bizim Türk halkı ile hem dini hem de ırki bağlarımız var. Türk halkı milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türk ordusu bizim hep yanımızda oldu. Tekrar Türk hükümetinden özür diliyorum” dedi.

Türkiye'den Özür Dilediler
Türkiye’Den Özür Dilediler

Provokasyonları Yönlendiren Kesimlerin Etkisi

Bölgede Türk bayrağını indirdiği tespit edilen başka bir şüpheli olan Ahmed Nana da yakalandı. Nana, ifadesinde, bazı kesimlerin provokasyonu ve sosyal medya mecralarının baskısından etkilenerek yanlış yaptığını belirtti. Kendisine yakışmayacak şekilde Türk bayrağına saldırdığını ifade eden Nana, “Onu dalgalandığı yerden indirdim. Bu bayrak, Türkiye devleti ile Türk halkının ve Türkiye ile özgür Suriye halkının ortak düşmanlara karşı verdiği mücadelede şehit düşenlerin kefeni haline gelmiş bir semboldür. Sorumsuzca sergilediğim bu davranıştan ötürü tüm kalbimle özür diliyorum. Ayrıca bu bayrağı dik tutan ve yere düşürmeyen ecdadımdan da özür diliyorum. İslam kardeşliği ve aramızdaki ortak tarih adına bu davranışımı affetmenizi diliyorum” dedi. Nana, Türk bayrağını öperek bu fitneye düştüğü için Türk halkından özür diledi.

İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu