Balıkesir Merhaba Gazetesi

SÜT İÇİYORUM ÇÜNKÜ…

SÜT İÇİYORUM ÇÜNKÜ…
15 Mayıs 2015 - 0:04

Genel

 (HAYKOOP) Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri Birliği, süt gününün sağlığa etkilerinin önemine dair resim ve kompozisyon yazımları ile ilgili bir yarışma düzenliyor. Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi “Dünya Süt Günü” olarak kutlanıyor. Balıkesir’de etkinliklerle ‘sağlıklı bir nesil için süt için’ diyecek olan birlik, Sanat sokağını süt sokağı yaparak vatandaşlara süt dağıtacak.

 SÜT İÇİYORUM ÇÜNKÜ…

HAYKOOP Başkanı Faruk Özen  ‘Dünyaya il gelişimizle birlikte sütün tadını alan bizler sütün bu denli sağlığa faydasını bilmemize nazaran çok tüketmiyoruz. Allah’ın bir lütfu olan süt konusundaki bilinçle birlikte yürüyen bir nesil için, Okul sütü projesi okul çağındaki çocuklarında süte alışkanlığını arttırma ve sağlıklı gelişimlerine yardımcı olma amacını güdüyor. Bununla birlikte ilerleyen süreçte kazanım amaçlı bakıldığında hem ekonomi hem de sağlıklı nesillerin gelişimde ilerleme kaydedilebiliyor’ dedi.Besinsel açıdan ‘mükemmel gıda’ olarak nitelendirilen süt, insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşıyor. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynuyor.

Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi “Dünya Süt Günü” olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun 1956 yılında bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı “Dünya Süt Günü”, 1991 yılında ülkemizde de kabul edildi. 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nün içinde bulunduğu 21 – 28 Mayıs tarihlerini kapsayan hafta da ‘Süt Haftası’ olarak kutlanıyor. Bugün, yıllık kişi başına içme sütü tüketimi Avrupa Birliği ülkelerinde 89 kg, Avustralya’da 107 kg, ABD’de 83 kg düzeyinde. Bu rakam Türkiye’de ise 26 kg civarında seyrediyor. Dünya Süt Günü ve Haftası aracılığıyla toplumumuzu süt tüketimi hakkında bilinçlendirmek, sağlık için çok değerli bu içeceğin içilmesini teşvik etmek ve hatırlatmak için HAYKOOP tarafından düzenlenen bir yarışma ile de ‘süt içiyorum çünkü…’ adı altında kompozisyon ve resim dalı üzerine bir yarışma düzenleniyor. KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.