Balıkesir Merhaba Gazetesi

Süt sığırcılığında start verildi

Süt sığırcılığında start verildi
13 Kasım 2014 - 0:11

Genel

GMKA tarafından onaylanan ve süt sığırcılığı sektörüne yönelik hazırlanan Altıeylül Belediyesi’nin Master Eylem Planı açılışı gerçekleştirildi

Konu ile ilgili çok sayıda davetli topluluğunun katıldığı Balkonuk Center’daki proje açılış töreninde konuşan Altıeylül Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Özgür Aycil, projenin temel felsefesinin süt sığırcılığı olduğunu ve bu kapsamda sektörde mevcut sorunların ortaya konulup çözüm önerilerinin geliştirileceğini söyledi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir Üniversitesi ve Altıeylül Kaymakamlığı’nın da destek verdiği proje hakkında konuşan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, henüz altı ayını yeni dolduran bir belediye olduklarını yörede yaşayan insanların sorunlarına duyarlı bir belediyecilik anlayışı ile hareket ettiklerini söyledi. Karesi ve Altıeylül ilçelerindeki süt birliklerinin de paydaş olacağı projenin herkese kaynak olması ve süt sığırcılığı ile uğraşan aileler ve işletmelerin eğitimini artırmak istediklerini kaydeden Kafaoğlu, sosyo-ekonomik olarak yöresel kalkınmaya destek için bu projeyi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Balıkesir’in kanatlı et üretimi açısından önemli bir yere sahip olduğu konusunda farklı bir görüş ortaya koyan Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergün Demir ise ilçede 7934 hayvancılık işletmesinin bulunduğunu ve bu işletmelerin çoğunun süt sığırcılığı ile uğraştığına dikkat çekti. Demir özellikle küçük aile işletmelerinde ana iş gücünü oluşturan kadınların statüsünü iyileştirecek stratejilerin geliştirileceğini ifade ederek “İşletmelerin çevre kirliliğini önleme konusunda gübre ve atık yönetimi konularında mevcut durum ortaya konularak, modern tekniklerin kullanımı sağlanacak” dedi.

Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale de yaptığı konuşmada, çiftçiliğin ve hayvancılığın ilçede önemli bir yere sahip olduğunu, ‘Türkiye’yi doyuran il’ olgusunun kendileri için önemli olduğunu söyledi. Gale, Başkan Kafaoğlu ve çalışanlara teşekkür ederek, GMKA’ya verilecek tarımsal projelerde verilerin yardımcı olacağını söyleyerek “Ne kadar hayvanımız var, ne kadar süt işletmemiz var, ne kadar çiftçimiz var bunların bir  fotoğrafını, röntgenini çekeceğiz. Kullanacağımız bu bilgileri daha sonra yapacağımız atılımlarda kullanacağız. Kadınlarımızı projeye katmalıyız, çiftçi ekonomisinde en önemli rol kadınlarımızdadır” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.