Balıkesir Merhaba Gazetesi

SÜT ÜRETİMİNE HOLLANDA TEKNOLOJİSİ ONET’TE

SÜT ÜRETİMİNE HOLLANDA TEKNOLOJİSİ ONET’TE
27 Kasım 2014 - 0:28

Genel

Tarım ve Hayvancılığın şehri olarak tanınan Balıkesir, hayvancılık sektöründe bir atak daha yaptı. Dün Lely tarafından tamamen robot teknoloji ise kurulan Türkiye’nin ilk süt sığırcılığı robot çiftliği Onet bünyesinde açıldı.
Lely Balıkesir bayi Onet Yönetim Kurulu başkanı İsmail Uğur’un açılış konuşmasını yaptığı törende Türkiye ye lely’i nasıl getiririz diye düşünürken Türkiye organizasyonu ile Balıkesir’e nasıl getiririz düşündük.Düşüncemizi gerçekleştirdik ve verimin arttırılması üretim olması için Leley’i Balıkesir’e getirdik dedi.

BU AHIRLARI ROBOTLAR YÖNETİYOR İNEKLERİ ROBOTLAR SAĞIYOR
Lely Balıkesir Bölge bayiliği açılışında Türkiye Lely destek organizasyonu Genel Müdürü Doç.  Dr Erkan Gönülol, ‘ Lely Dünya tarımına inovasyon ürünlerini sunuyor. Dünyada süt sağım robotunun mucidi Lely’dir. Dünyada 30bine yakın robot olduğu düşünülürse bunun 20bini lely’e aittir’ dedi.Gönülol’3 yıl önce Türkiye destek organizasyonu kurulan Lely bayiler için satış öncesi ve sonrası eğitimlerini veriyor. Tüm bilgileri vererek hazır hale getiriyor.3 yılsonunda robotlar sağım işlemini görüyor.’ şeklinde konuştu.
Lely Balıkesir bayi Onet Yönetim Kurulu başkanı İsmail Uğur’un açılış konuşmasını yaptığı törende Türkiye ye lely’i nasıl getiririz diye düşünürken Türkiye organizasyonu ile Balıkesir’e nasıl getiririz düşündük. Araştırmalarını yaparken Gönülol hocamız bize bunu heyecanla anlattı. Bizde bize bunu anlatma Hollanda da biz zaten gördük, Balıkesir’e nasıl getiririz onu söyle dedik. Aile çiftlikleri olarak yakın vadede ülkeye katkı sağlayacak diye düşünüyorum.’ dedi.
İNANMADILAR AMA YAPTIK
Türkiye’nin ilk robotik çiftlik açılışında konuşma yapan Lely Yönetim Kurulu üyesi Gijs Scholman ise şirketle ilgili olarak sunum yaptı. Amaç finansal ve sosyal açıdan 1 sektöre canlılık kazandırmaktır. Çiftliklerde kullanılacak pekçok aleti lely icat etmiştir.1948 yılında iki kardeş tarafından kurulmuş bir şirket. Gübreleme dönemi, yemleme ve ihtiyaç olan her iş için bir robot üretilmiştir diyerek şirketin misyon ve vizyonunu dile getirdi. Türkiye’de eğitimlere katılarak lely satış öncesi ve sonrası eğitimlerini alanlara sertifikaları verildi. En iyi personelin en iyi hizmeti vermesini arzuluyoruz diyen Scholman, Türkiye’de makul fiyatlarla beğeniye sunuldu’ dedi. Projeye başlandığında 2 senelik zaman içinde Türkiye’ye bu uyumu getireceğimize inanılmadı. Ama ben buradaki ekibe ve güvene teşekkür ediyorum. Ve sizlere lely’i sunmaktan gurur duyuyorum.’ ifadelerini kullandı.
KIRSAL KESİM TARIMDAN KAÇIYOR
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan ‘törende yaptığı konuşmada süt üretiminde yükselişin olduğunu fakat tüketimin yeterli seviyede olmadığını vurguladı. Sütlerde kaliteyi arayacağız’ dedi. Dünyada da Türkiye süt üretiminde 20’nci sıradan 9’ncu sıraya yükseldi. Avrupa’da ise 9’ncu sıradan 3’ncü sıraya yükseldi. Son seneler itibarı ile ihracat hinterlandı oldukça gelişmektedir. Sürü yönetimi programlarını çok önemsiyoruz. Genç nüfusta kaçış var Tarımsal ve özellikle hayvancılıktaki kaliteli işçi göçünü önleme adına bir şeyler yapılmalı. Teknoloji değerlendirilirken bunları da değerlendirmek gerekir. Kırsal kesim tarımdan kaçarken planların iyi yapılması gerekmektedir. Sektörel fayda sağlayacak teknolojinin gelişmesini de önemsiyoruz. Islah’ın gelişmesi adınada önemli çalışmalar yapılmaktadır. En yeni en son teknolojinin Balıkesir’e getirilmesi adına da takdirlerimi sunuyorum’ dedi.
Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı ‘’Protein ihtiyacının karşılanması adına süt çok önemli bir ihtiyaç. Sağlıklı bir beslenmede Türkiye içinde süt tüketimi önemli. Önümüzdeki yıllarda açlık konuşuluyor. Modern tesisler gıda sanayinin de gelişmesi adına fayda sağlayacak. Doğru üretim şart. İşin zorluğu eleman ihtiyacı. Bu sorun bir numaralı sorun olmuştur. Daha büyük üretimlerin yapılacağı ve insanların bu üretimi seveceği aile işletmeleri kurmaları sağlanmalı. Türkiye ye fayda budur. Bu işin rekabet kanalı da var. Avrupa’da bu teknolojiler daha yaygın ve çabuk kullanılıyor. Rekabetçi üretim yapmamız gerekiyor. Biran önce AB VE Dünya ile kendimizi rekabete hazırlamamız gerekiyor. Üretim önceliğimiz rekabet ise ikinci planımızdır.’’
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ‘Balıkesir’de modern süt işletmeciliğinin açılışını yapıyoruz.550bin büyükbaş hayvanımız var. Türkiye’de üretilen sütün 1milyon tonu Balıkesir’den üretiliyor. Tarım ve hayvancılıkta ARGE çalışmaları var ve son teknolojiler uygulanıyor. Üretimin artması için bu teknolojilerinde hayata geçirilmesi gerekiyor. Verimin arttırılması ve sütün kalitesinin arttırılması için yapılan bu çalışmada Balıkesir için çiftçimiz ve ülkemiz için hayırlı olur’ ifadelerini kullandı.
Vali Mustafa Yaman ‘ülkeyi doyuran il Balıkesir’de et ve süt üretimin artması adına çalışmalar var ve devam eden çalışmalarda var. Hem üretim yapılacak hem yatırım gelmiş olacak.Bu tür yatırımlar kazançtır hayırlı olsun diyorum’ dedi.
Gönülol, ortalama bir robotun 65 ineği sağabildiğini, süt sığırcılığı işletmesinde 50 ve 50’nin üzerinde hayvanı olanların tek robotla bu işi yapabileceklerini vurguladı. Mevcut iş gücü ile işletmedeki hayvanlara iyi bakarken verimliliği de arttırmanın en iyi yolu otomasyondan geçiyor’ Dedi.Tesiste hayvanlara yemi, buzağıya mamayı, zamanında veren robotlar, sütü el değmeden sağıyor, ahırı temizliyor. Hayvanların ve tesisin ihtiyaç duyduğu işlerin önemli bölümünü gerçekleştiren robotlar, bir kumanda merkezinden kontrol edilirken, uzaktan da takip edilebiliyor.

TÖRENDEN NOTLAR
**Toplam 2 milyon TL yatırım yapıldı.
**Törene, Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, bazı üreticiler ile çok sayıda davetli katıldı
**Robot teknolojileri insan gücüne ihtiyaç olmadan tek robotla 65 sağmal hayvanın sağımını yapıyor.
** Açılış kurdelenin kesilmesinin ardından davetliler, tesisi gezdi. Oldukça ilginç bulduklarını söyleyenler genellikle ilçeler oldu. Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu tesisin Balıkesir’e kazandırılmasının önemli olduğunu belirtti.
**Stresten uzak sık sağım ve ürün verimi yönetim sistemi sayesinde süt verimini akademik olarak yapılan araştırmalar sonucunda en az yüzde 15 arttırdığı belirtiliyor. IPART programının desteklediği Ziraat Bankasının sıfır faizli kredi desteği ile robotlar alınabiliyor. İnekler ise ödemeyi yapıyor.
** Lely Yönetim Kurulu üyesi Gijs Scholman MERHABA’ya yaptığı açıklamada Robotların en önemli özelliğinin hassas hayvancılık yapılabilmesi olduğunu söyledi.
HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.