Balıkesir Merhaba Gazetesi

SUYUMUZ YETERLİ Mİ?

SUYUMUZ YETERLİ Mİ?
02 Nisan 2015 - 1:06

Genel

DSİ SU TAŞKINLARI İÇİN ‘EMNİYET, ESTETİK VE EKONOMİK OLACAK’DEDİ

Balıkesir DSİ Bölge Müdürü Erol Şenöz, 2015 yılının programlarına başlandığını ve Gölet ve  Barajlarda inşaat mevsimine girdiklerini söyledi. Müdür Şenöz, barajların doluluk oranlarını, taşkınlar konusunda yapılan çalışmaları ve Balıkesir’in su sorunu olup olmadığını B.MERHABA’ya anlattı.
**Devlet hiç yatırım yapılmamış bölgelere öncelik veriyor. Bu nedenle Çiftçiler, sulama birlikleri eski sitem sulamanın yeni siteme geçmesini istiyorsanız elinizi cebinize atın yüzde 10’nunuda siz ödeyin.

DSİ’NİN BÜYÜK PROJESİ

DSİ olarak ağırlık Manyas’ta ve  HES tamamlandı. Enerji üretilmeye başlandı. 30 bin hektar 300 bin dekar alanı sulayacak sulama kanalları bulunan Sağ sahil ve sol sahil olmak üzere tüm ünitelerde işler başlayacak. Manyas DSİ’nin en büyük projesi.

DERELER ISLAH EDİLİYOR

DSİ Bölge Müdürü Erol Şenöz Balıkesir’de, 79 adet gölette çalışmalar yapıldığını söyledi. Müdür Şenöz ‘Göletlerin 7’si tamamlandı 17 tanesi inşaatı devam ediyor.22 ‘sinin projesi sürüyor ve 15’nin planlama çalışmaları var. 18 tanesinde su ölçümü yapılması için başvuru yapılmış. Bitenler Merkez Yağcılar, Sındırgı Yaylabayır, Susurluk Demirkapı, Dursunbey Süleler, Bandırma Emre Gölet Manyas Koçoğlu ve İvrindi Yenice bitmiş olanlar.’dedi.5 yıl içinde gölet sayılarının artacağını düşündüğünü ifade eden Müdür Şenöz, DSİ aynı zamanda suyun faydalarından yararlandığı gibi, taşkınlara karşıda korur. Taşkın olabilecek derelerin tümünün ıslahı gerçekleştiriliyor. Balıkesir ilinde ıslahı yapılmamış dere kalmayacak ve kalmıyor.

ESTETİK ÇAY

Susurluk içerisinden geçen Hatap Çayı ile ilgili olarak projelerin ihale edildiğini belirten Müdür Şenöz, Taşkın korumalarda 3 önemli ‘Prensibi vardır. Ekonomik, Emniyet, Estetik olması. Biz DSİ olarak çalışmaların sağlıklı olmasına çok önem veriyoruz. Şehrin içinden geçiyorsa şık duracak estetik olacak. Bu nedenle Hatap Deresini estetik bir şekilde yapacağız.

İNŞAAT ŞANTİYELERİ AÇIK ÇALIŞMALAR TAM SÜRAT

Balıkesir içme suyunu İkizcetepeler Barajından karşılıyor. Doluluk oranı yüzde 85 olan İkizcetepeler Barajı sayesinde Balıkesir’in içme suyu sıkıntısı olmadığını söyleyen DSİ Bölge Müdürü Erol Şenöz Devlet Su İşleri 25’nci Bölge Müdürlüğü olarak yapılan çalışmaları anlattı. Balıkesir ilinde ve Çanakkale ilerinde hizmet veren Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü faaliyetleri hızlı bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Konuyla ilgili olarak Balıkesir Bölge Müdürü Erol Şenöz, ‘ Çanakkale ve Balıkesir illerindeki su ile ilgili suyun faydalarından istifade etmek, suyun zararlarından korunma konuları ile ilgili DSİ 25 Bölge Müdürlüğü faaliyet gösteriyor’ dedi. Kurmay olarak merkez burası diyen Müdür Şenöz, Bölge müdürü, Bölge müdür yardımcıları ve kurmay şube müdürleri, birde bizim taşra şube müdürlüklerimiz var. Fiilen işi yerinde uygulayan arkadaşlarımız kontrol amirleri dediğimiz, Çanakkale de de şube müdürlüğümüz var İzmir yolu üzerinde diyerek DSİ’nin faaliyet alanlarını değerlendirdi ve bölgenin çalışmalarını anlattı. Bigadiç kavşağında DSİ tesisi var. Bunun yanında Orada Çanakkale’de ki şube müdürlüğü, Gönen’de şube müdürlüğü ve birde taşrada olmak üzere sondaj şube müdürlüğümüz var. ‘dedi. Müdür Şenöz, Bu şekildeki yapılanmamızla Balıkesir ve Çanakkale’deki işleri götürmeye çalışıyoruz.2014’ü bitirdik.2015 sezonunu açtık.2015 ile birlikte inşaat şantiyelerimiz açılmaya başladı ve yeni programlarımız belli olmaya başladı 2015 inşaat mevsimine başladık diyebiliriz.’ şeklinde konuştu.

İÇMESUYUMUZ İKİZCEPELERDEN DOLULUK YÜZDE 85

Elimizdeki verilerden yola çıkarak yağış olarak, geçen seneye göre iyi konumdayız. Balıkesir’de Çanakkale de ki barajların doluluk oranları olarak bakıldığında yüzde 85 doluluk oranımız var. Bazı barajlarımızda yüzde yüz bile diyebiliriz. Çünkü su salmaya bile başladık. Taşkın suları için önümüzdeki Nisan yağmurlarını düşünerek barajlarımızda biraz boşluk bırakmak zorundayız. Barajı niye yapıyoruz? Suyu topluyor, depoluyor ve alttan suyu da vererek içme suyuna gönderiyoruz. İkizce Tepeler Barajında olduğu gibi. Oradan da sulamaya gönderiliyor. Taşkınlardan korumak içinde belirli bir boşluk hacim bırakıyoruz. Gelen suyu barajda hapsediyoruz. Yağan yağmur, yağar yağar sonra tekrar aşağı iner işte bu piki aşağı salmıyoruz. Tümünü salarsak arazi su altında kalır. Elimdeki sonuçlara göre Sındırgı Çay gören Barajında elektrik üretmemize rağmen su salmaya devam ediyoruz. Doluluk yüzde 90 burada. Balıkesir’in içme suyunun sağlandığı İkizce tepeler yüzde 85 dolu.

ELİNİZİ CEBİNİZE ATIN

Devlet Su İşleri yatırım, sulama yapıyor. Yatırım yapıyor ama öncelikle hiç su gitmemiş yerlere sulama götürüyor. Devlet hiç daha yapılmamış yerlere gölet yapıyor. Devlet eskiden Sarıbeylere bir yatırım yapmış fakat eski sistem. Şimdi diyoruz ki çiftçiler, sulama birlikleri eski sitem sulamanın yeni siteme geçmesini istiyorsanız elinizi cebinize sokun yüzde 10’nunuda siz ödeyin.

SUYUMUZ YETERLİ

Altınova Madra Barajı yüzde 55 civarında dolu. Bunun haricinde devam eden Balıkesir’deki barajlara baktığımızda Havran’da yüzde 68 doluluk oranımız var.2015 yılı içerinde ne içme suyu nede başka bir şeyde sıkıntı yaşamayacağız demektir. Suyumuz yeterli. Kar yağışları da oranların yükselmesine neden oldu. Bu sene çok yağış aldık ve zemin doydu. Zemin aç olduğunda yer altına alır ve akışa geçmez ama şuan akış var. Bir kısmı akışa geçtiği gibi bir kısmı da yeraltı sularına yarıyor. Geçen sene insanlar yer altı sularına kuyu sularını da kullanmaya başladılar ve 50-60 metrelere inilmişti. Bu konuda da şimdi gayet iyiyiz. DSİ olarak ferah bir yıl diye düşünüyoruz.

300 BİN HEKTAR SULANACAK

DSİ Bölge Müdürü Erol Şenöz, ‘Gönen Tahirova sulamasın da inşaatımız sürüyor. Bu sene bitecek. Gönen projesi kapatılmış olacak. Altınova dikili sulaması vardı 800 hektarı kalmıştı bu sene oda bitiyor. Kapalı sisteme kavuşmuş oldular diyebiliriz. DSİ olarak ağırlığımız Manyas’ta ve Manyas’ta HES’i bitirdik. Enerji üretilmeye başlandı. 30 bin hektar 300 bin dekar alanı sulayacak sulama kanallarımız var. Sağ sahil sol sahilde tüm ünitelerde işler başlayacak. Yeni ihalelerle Manyas şuanda DSİ’nin en önemli işinin olduğu yer. Manyas DSİ’nin en büyük projesi. 300 bin dekar alana yakın yer sulanacak. Manyas Barajını yapmakla, Manyas Gölünü de kontrol altına aldık. Dünya Manyas Gölünü mercek altına almış.

Manyas Gölü, Kuşcenneti değerlidir Aman bu göle zarar verilmesin denilerek Uluslararası bir diploması var bu gölün. Bu göle eski yıllarda baraj yapılmadan önce su gelirdi Manyas gölü dolmuş taşmış olurdu arkasından gölün dibi görünüyor denirdi yükselmesi ve alçalması kuşlara da zarar veriyordu. Çünkü belli miktarda su olması gerekirdi. Milli Parklar bize demiş ki aylara göre su belirtilen miktar olacak ve bu uygulanıyor. Bigadiç İlyaslar projesi Adalı Barajı yatırım programına girdi. Önümüzdeki 1 ay içinde baraj inşaat ihalesi yapılacak. Burada temel atılmış olacak. KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.