Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘T-3’le denetleyecekler

‘T-3’le denetleyecekler
22 Mayıs 2015 - 10:07

Genel

Oy ve Ötesi gönüllüleri, bu seçimde Balıkesir’de de sandıkların başında olacaklar. Gönüllüler, kısaca ‘T-3’ adını verdikleri “Türkiye Tutanak Teyit” sistemi ile oyları denetleyecek.

İlk olarak 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde büyük şehirlerde 30 binin üzerindeki gönüllüsü ile sandıkların başında olan “Oy ve Ötesi” gönüllüleri, sivil denetim ağını daha da genişletti. 7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde 45 il ve 162 ilçede, Balıkesir’de de Karesi ve Altıeylül ilçelerinde sandıkların başında olacaklar.

Son yıllarda seçim sonuçları ile ilgili şaibelerle birlikte, sivil denetim ihtiyacının ve talebinin örgütlenmelerinde etkili olduğu Oy ve Ötesi gönüllüleri, yazılımını kendilerinin yaptığı ve T-3 adını verdikleri “Türkiye Tespit Teyit” sistemi ile oyların sayılması, tutanaklarının tutulması, ilçe seçim kurullarının verileri ile karşılaştırılmasını yapacak.

 HER ŞEYİ SİYASET ÇÖZEMEZ

Oy ve Ötesi, Karesi İlçe Sorumlusu Murat Saran, dün Büyükşehir MERHABA’yı ziyaret ederek Balıkesir’deki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Karesi ve Altıeylül ilçelerinde Oy ve Ötesi’nin örgütlenmesinin yüzde 20’sinin tamamlandığını belirtti. Sivil, tarafsız bir örgütlenme olduklarını belirten Saran, “Oy ve Ötesi’nin çalışma yapacağı alanlar, en yüksek seçmen sayısının bulunduğu bölgeler ve herhangi iki siyasi partinin oy sayılarının bir birine en yakın olduğu yerlere göre belirlendi. Gönüller olarak bizler, (seçim yasası başka türlü izin vermediği için) sandık başlarında siyasi partilerin müşahid kimlikleri ile bulunacağız.

Sandık kurullarının ıslak imzalı tutanaklarındaki verileri, ilçe seçim kurallarının verilerini yazılımını kendimizin yaptığı Türkiye Tutanak Teyit sistemi ile karşılaştıracağız” dedi.

Saran, Ülkemizde henüz sivil denetimin gelişmemiş olduğuna, bunun seçimlerde de yaşandığına vurgu yaparak, “Sivil inisiyatif, Tük demokrasisi içinde daha çok yer almalı. Her şeyi siyaset çözemez. Avrupa Birliği gözlemcileri, en çok da sandık başlarında sivil inisiyatifin bulunmayışını yadırgıyor ve eleştiriyor. Bu sorun AB ülkelerinde çözülmüş” diye konuştu. DURMUŞ ALİ DOĞDU

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.