Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tabip Odası “Balıkesir Rehavete Kapılmamalı”

Tabip Odası “Balıkesir Rehavete Kapılmamalı”
25 Haziran 2021 - 12:01

Tabip Odası “Balıkesir Rehavete Kapılmamalı”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan salgının henüz bitmediğini belirterek “rehavete kapılamayalım” uyarısı yaptı.

İllere Göre Haftalık Vaka Sayıları açıklandığına işaret eden Uçan Balıkesir’in (Yüzbinde)    27,49 ile Balıkesir ülke düzeyinde  son 1 haftada vaka sayısı en çok düşen iller arasında yer aldığını hatırlattı. Rehavete kapılmayalım dedi.

“Toplumsal Bağışıklığın Uzağındayız”

Uçan, “1-16 Nisan tarihleri arasında bu sayı 566’ya kadar çıkmıştı. İlimizde gerek vaka düşüş oranı ve gerekse aşılama oranı genel ortalamaya göre iyi durumdadır. Ülke genelinde tam aşılı oranı % 20 ‘ler düzeyinde iken İlimizde bu oran % 30’lara yakındır. Aşılamada son bir haftadır uygulamanın günlük 1,5 milyona kadar çıkması sevindirici olmakla birlikte, ayrıca unutmamalıyız ki henüz toplumsal bağışıklığın uzağındayız. Sağlık Bakanı tarafından Türkiye’de 134 Delta varyantı görüldüğü açıklandı. . Yeni varyantı Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, “Bu varyantın en sinsi özelliği, enfekte olanların boğazlarında çok hızlı bir şekilde, çok yüksek bir viral etkiye yol açması. Böylece insanlar enfekte olduklarını fark etmeden virüsü başkalarına bulaştırabiliyor” şeklinde tanımlamıştır. Delta varyantı oranları başta Hindistan olmak üzere, İngiltere, İsrail, Rusya, Polonya ayrıca Avustralya gibi ülkelerde artarak devam etmektedir” dedi.

Uçan ,Uluslararası Seyahatlerde Bilimsel Önlemlere Dikkat Çekti

Ülke genelindeki verilere de değinen Başkan Uçan, “İngiltere’de vakaların %98,5’i ve Moskova’da vakaların %90’ı Delta varyantıdır. Rusya’da Delta varyantına bağlı yeni bir pik yaşanmaktadır. İsrail’de Delta varyantı nedeniyle okullarda COVID-19 vakaları üç kat artmıştır. Delta varyantı şu an hakim olan varyant. Ve Rusya, Türkiye’ye uçuş seferlerini  başlatıyor. Turizmi önceleyip dikkatli olmazsak ve gerekli önlemler alınmazsa tehlike kapımızda olabilirler.

Özellikle uluslararası seyahatlerde bilimsel önlemlerini artırması gereklidir1 Temmuz itibarı ile sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamen kaldırılmasını, şehirlerarası seyahat ve şehir içi toplu taşımdaki kısıtlamaların sona ermesini; henüz vaka sayılarını 5.000’in altına indiremediğimiz süreçte ve delta varyantın etkisini arttırdığı bir dönemde, aşı oranlarının da halen istediğimiz düzeyde olmaması nedeni ile erken buluyor ve 18 yaşa indirilen aşı çalışmalarında, ayrıca aşı farkı gözetmeksizin herkesi aşı olmaya davet ediyoruz. Çok sayıda vatandaşımızı kaybettiğimiz, kontrolsüzlük nedeni ile tekrar vaka artışı olan döneme geri dönmek istemiyorlar. Bu nedenle Sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza 6 aya yaklaşması nedeni ile Delta varyantı riski göz önünde bulundurulduğunda varyantlara etkili mRNA aşıları ile üçüncü doz aşı programı başlatılmalıdır” dedi. Semra Aman Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.