Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tabip Odası Başkanı Uçan “Tıbbiyelilerin Mücadele Günü”

Tabip Odası Başkanı Uçan “Tıbbiyelilerin Mücadele Günü”
14 Mart 2022 - 19:15

Tabip Odası Başkanı Uçan “Tıbbiyelilerin Mücadele Günü”

 

Balıkesir Tabip Odası Atatürk Şehir Hastanesi önünde 14 Mart ‘ta  bir basın açıklaması yaptı Oda Başkanı Necdet Uçan’ın okuduğu basın açıklamasında özlük haklarına değinildi.

 

Savaştepe’ye Anıt Kazandırmanın Onurunu Yaşıyoruz

 

Mesleğin her geçen gün değersizleştirildiğini öne süren Uçan,” 14 Mart, tıp öğrencilerinin emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışının yıldönümüdür. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra 14 Mart tarihi her yıl Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 14 Mart Tıp Bayramı sadece bir bayram kutlama değil, onurlu bir direnişin ve Kuva-i Milliye’nin başlangıç hikâyesi, mücadele günüdür”dedi.Uçan ayrıca, “Balıkesir Tabip Odası olarak Tıbbiyeli Hikmet ile ilgili gerekli girişimlerde bulunarak; 5 yıl önce Tıbbiyeli Hikmet’in anıtını doğum yeri olan Savaştepe’ye yaptırıp, 4 yıl önce de anıtın bulunduğu parka Tıbbiyeli Hikmet adının verilmesinin gurur ve onurunu yaşamaktayız.”ifadelerini kullandı.

 

10 acil talep dile getirildi

 

14 Mart’ın 103. Yıldönümünde 10 acil talep dile getirildi Bunlardan bazıları şöyle;  Sağlıkta Şiddet Yasasının TTB’nin TBMM’ye önerdiği şekilde yasalaşmalıdır. Şiddete neden olanlar tutuklu yargılanmalı, hükmün açıklanması geri bırakılmamalı, cezalar artırılmalı, katalog suçlar arasında sayılmalıdır.. Kamu hastanelerinde göreve yeni başlayan pratisyen ve asistan hekimler için temel ücret (maaş+sabit ek ödeme) yoksulluk sınırının en az iki katı, uzman hekimler için yoksulluk sınırının en az iki buçuk katı olmalı; sabit ek ödemeler genel bütçeden karşılanmalı.”

 

 

Nöbet Ücretleri Kesilmeden İzin Hakkı

 

“Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR farkı gözetilmeksizin bütün emekli hekim maaşları (25 yılda emeklilik baz alınarak) pratisyen hekimler için asgari 15.000 TL, uzman hekimler için asgari 18.000 TL’ye çıkarılmalı. Çalışma ortamlarımız ve koşullarımız iyileştirilmeli, başta asistanlar olmak üzere bütün hekimlere nöbet ücreti kesilmeden nöbet ertesi izin hakkı tanınmalı, intörn hekim ücretleri en az asgari ücret düzeyine çıkarılmalı”

 

Cumartesi Günü Savaştepe’de Anma Töreni Yapılacak

 

“Mesleki onurumuzu korumak için 1 Ekim’den beri 5,5 aydır sürdürdüğümüz, 15 Aralık ve 7-8 Şubat’ta  iş bıraktığımız eylemlerimize devam edeceğiz. Bu amaçla da yasal ve Anayasal hakkımızı kullanarak 14-15-16 Mart’ta G(ö)REV’deyiz, İş bırakıyoruz. 14 Mart Tıp Bayramlarımızı kutlamamıza vesile olan Savaştepe’li Tıbbiyeli Hikmet BORAN’ın 19 Mart Cumartesi günü Savaştepe’de yapacağımız anma törenine davet ediyor, Tıp Bayramınızı kutluyoruz.” Nursima Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.