Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tabip Odası “Nihayet Beklediğimiz Oldu Sürekliliği Sağlanmalı”

Tabip Odası “Nihayet Beklediğimiz Oldu Sürekliliği Sağlanmalı”
16 Haziran 2021 - 18:08

Tabip Odası “Nihayet Beklediğimiz Oldu Sürekliliği Sağlanmalı”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak yaklaşık 6 aydır belirtmemize rağmen Öğretmenler, Hukukçular, Gıda Üretim yerleri, berberler, toplu ulaşım şoförleri, kapalı ortamda çalışanlar, işçiler, kargo çalışanları gibi meslek gruplarına aşı uygulamasına başlanabilmiş ve aşı olabilecekler 40’lı yaşlara indirilebilmiştir.” dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada aşılamaya ilişkin görüşlerine yer veren Uçan şunları söyledi: “Hem SİNOVAC AŞISI için 1 aydan fazla süredir verilemeyen 1. Aşı randevuları bugünden itibaren verilmeye başlanmış, ayni zamanda BİONTEK AŞISI randevuları da verilebilmektedir.Aşı çeşitliliği ve yeterliliği şu an sağlanabilmiştir. Ancak Pandeminin kontrol altına alınabilmesinde önemli olan aşı tedarikinin SÜREKLİ ve  KALICI HALE GETİRİLEBİLMESİ ve aşı çalışmalarının hızlandırılması, aşı olabilecek yaş gruplarının giderek düşürülmesidir.Diğer aşılar ile de aşı çeşitliliği ve miktarı daha da arttırılmalıdır.Sağlık Bakanlığının, Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odalarının aşı reddi ve çekincesi konusunda başlattığı ve yürüttükleri kampanyaya yazılı ve görsel basında ve KAMU SPOTLARI ile destek olması,toplumsal bağışıklık açısından oldukça önemlidir.

Bilimsel olarak;Aşılar, pandeminin önlenmesinde ve toplumsal bağışıklığın oluşturulmasındaki en önemli ve güvenilir, yüz güldürücü sonuç aldırabilecek  sağlık müdahalesi aracıdır. Gerek Pandemi ile mücadelede ve gerekse Türkiye düzeyinde 36 milyonu geçen  Covid-19 Aşı uygulamalarında bizler sağlık çalışanları olarak her türlü katkıyı ve özveriyi sunduk ve sunmaya da devam edeceğiz.Sağlık Bakanlığına düşen ise emrivakilerle hekimlerin çalışma programlarına müdahale etmek yerine, açık alanlarda ve daha büyük aşılama alanları oluşturarak Aşı uygulamalarına katkı sunmaktır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.