Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tabip Odası Tıp Haftası’nda Hekimlerin Taleplerini Yineledi

Tabip Odası Tıp Haftası’nda Hekimlerin Taleplerini Yineledi
12 Mart 2021 - 14:42

Tabip Odası Tıp Haftası’nda Hekimlerin Taleplerini Yineledi

Balıkesir Tabip Odası Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında bir tören düzenledi.

14 MART TIP HAFTASI İÇİN TÖREN DÜZENLEDİLER

Balıkesir Tabip Odası 14 Mart’ta kutlanan Tıp Haftası nedeniyle Atatürk Anıtı’nda bir tören düzenledi. Yapılan tören anıta çelenk sunumu ve yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının anılması ile başladı. Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan’ın törende günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yaptı. Ayrıca Başkan Uçan konuşmasında özellikle covid-19 pandemisi sürecine yer vererek sağlık çalışanları için zor bir yıl olduğunu ifade etti. Tıp Haftası’nın tarihçesine yönelik açıklamalarda bulunan Uçan ayrıca tarihe ismini yazdırmış önemli sağlıkçıları da andı.

HEKİM TALEPLERİNE YER VERDİ

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan konuşmasında covid-19 aşısını bulan Türk doktorlar Prof. Dr.Uğur Şahin ve ayrıca  Dr.Özlem Türeci’ye de yer vererek çalışmaları için tebrik ve teşekkürlerini iletti. Ülkede pandemi süreciyle ekonomide sıkıntılar meydana geldiğini söyleyen Uçan istihdam ve çalışma koşullarına yönelik görüşlerini paylaştı. Tıp Haftası’nda özellikle pandemi süreciyle ortaya çıkan taleplerini hatırlatmak istediğini söylediği konuşmasında Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan şu ifadelere yer verdi:

  “ÖNERDİĞİMİZ YASA TASARISI KABUL EDİLMELİ”

14 Mart’ta taleplerimiz; covid-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilmelidir.  Toplumsal sağlık için güçlü ve etkin birinci basamak sağlık örgütlenmesi sağlanmalıdır. Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkarılmalı. Emekliliğimize de yansıyacak temel ücret ile ekonomik ve Ayrıca özlük haklarımız iyileştirilmelidir. Özgür ve ayrıca bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin. Liyakatsiz atamalar, tip sözleşme dayatmaları, tıp eğitimini niteliksizleştiren, altyapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin açılması durdurulmalıdır.

 “DEMOKRASİ VE ADALET TALEP EDİYORUZ”

14 Mart Tıp Haftası’nda sağlık ortamının tüm olumsuzluklarına rağmen sayısız eylem ve etkinliklerle “Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde” diyeceğiz. Bir kez daha pandemide kaybettiğimiz sağlık emekçilerini ve vatandaşlarımızı saygı ve özlemle anıyor; hekimlik değerlerinden aldığımız güçle Toplumsal Sağlık İçin Demokrasi ve ayrıca Adalet talep ediyoruz. 14 Mart’ın, tüm kötü uygulama şiddet, haksızlık ve hukuksuzluklara karşın, iyilik, dostluk ve dayanışmanın, gelecek güzel günler ve barış içinde bir yaşam için yeni bir başlangıcın adımı olmasını diliyor, tüm meslektaşlarıma ve katılımcılara Tabip Odası kurulları adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.