Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tabip Odası Ve TBB “Aşı Korur Tedirgin Olma Aşı Ol” Kampanyası Başlattı

Tabip Odası Ve TBB “Aşı Korur Tedirgin Olma Aşı Ol” Kampanyası Başlattı
14 Haziran 2021 - 18:47

Tabip Odası Ve TBB “Aşı Korur Tedirgin Olma Aşı Ol” Kampanyası Başlattı

TTB ve Tabip Odaları Kampanya başlattı. Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan yaptığı yazılı açıklamada  aşılama konusunda bilgiler verdi.

Yapılan yazılı açıklamada,“14.06.2021 tarihi itibarı ile Türkiye’de 1. Aşı 20.5 milyon, 2. Aşı 13 milyon 750 bin olmak üzere Toplam yapılan aşı 34,25 milyon dur. Tam aşılı sayılabilmesi için 1. ve 2. Aşının yapılıp üzerinden 2 hafta geçmesi gerekir. Buna göre ülkemizde Tam aşılı oranı: % 16’ler seviyesindedir.İlimizde ise 1. Aşı 459 bin, 2. Aşı 340 bin olmak üzere Toplam yapılan aşı 799 bin olup; tam aşılı oranı % 27 ler düzeyindedir.  İlimiz bu konuda ülke ortalamasının  oldukça üzerindedir.Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak aylardır belirtmemize rağmen Öğretmenler, Gıda Üretim yerleri,berberler,toplu ulaşım şöförleri, kargo çalışanları gibi meslek gruplarına aşı uygulamasına yeni başlanabilmiştir.”denildi.

EN ÖNEMLİ ARGÜMANIMIZ “AŞI”

Balıkesir Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada,“Tüm bunlara rağmen 11 Ocak 2021 tarihinde başlayan ve 6 ayı geçen süre içerisinde yapılan aşı miktarları YETERLİ DEĞİLDİR. Sağlık Bakanlığınca aşıya erişimin kolaylaştırılması, aşılanma isteğinin güçlendirilmesi ve aşı kararsızlığının giderilmesi hedefleriyle hareket edilmesi gerekmektedir. Sosyal medyada aşı karşıtlığını giderecek paylaşımlar yapılması gerekmektedir. Aşılar en etkili sağlık müdahalesi aracıdır. Toplumda halen  aşı tereddüdü ve aşı karşıtlığının giderilmesi için ciddi çaba harcanmalıdır. Pandemi ile mücadelede aşı en önemli argümanımızdır. Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak 6023 sayılı yasanın bize verdiği görev ve halk sağlığını korumak adına yazılı ve görsel medyada 14.06.2020 tarihi Saat:20’den itibaren aşı kampanya başlatacağız. Toplumsal bağışıklığın kazanılabilmesi ancak etkin ve yeterli oranda aşı yapılmasına bağlıdır. Sağlık Bakanlığına düşen de yaş grubu kısıtlaması olmadan yeterli aşı sağlamaktır.”ifadelerine yer verildi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.