Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tabip Odası Yönetimi Öğrencilerle Buluştu

Tabip Odası Yönetimi Öğrencilerle Buluştu
14 Ekim 2021 - 16:50

Tabip Odası Yönetimi Öğrencilerle Buluştu

Balıkesir Tabip Odası yönetimi, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenciler ile bir araya geldi. Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan sağlıkta yaşanan sorunlara dikkat çekti ve tıp fakültesi öğrencilerini dinledi. Öğrencilerin şehirde yaşadığı problemlere ilişkinde görüşlerini aldı.

Öğrenciler Şehirdeki Problemin Ulaşım Olduğunu Belirttiler

Balıkesir Tabip Odası yönetimi öğrencileri dinledi. Öğrenciler, otobüs ring seferi aralıklarının fazla olması nedeniyle yoğunluk yaşandığını, otobüslerin çoğu kez dolu olarak geçtiğinden öncelikli olarak ulaşım sorunlarının olduğunu dile getirdiler.

Fakültelerin Alt Yapı Olanaklarını Zorlayan Artış

“Ülkemizde 2002 yılında 44 olan tıp fakültesi sayısı bugün 80’i Devlet 31’i Vakıf olmak üzere 111 olmuştur. 1 milyon nüfus başına düşen tıp fakültesi sayısı, Avrupa ve ayrıca Kuzey Amerika’daki sayıların iki misline yakındır. Tıp öğrencisi sayılarında da, tıp fakültelerinin alt yapı olanaklarını zorlayan büyük artışlar görülmüştür. Bu tıp fakültelerinde yaklaşık 75 bin öğrenci bulunmakta, 13 bin öğretim üyesi görev yapmaktadır. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 5,8’dir. Öğrenci sayıları ve ayrıca eğitim-hizmet dengesi üzerinden akademik kadrolar oluşturulmadan, eğitim ve araştırma için yeterli alt yapı olanakları sağlanmadan, eğitim-öğretim programları ve araştırma faaliyetleri planlanmadan çok sayıda tıp fakültesi açılarak tıp ve ayrıca uzmanlık eğitiminin niteliği düşürülmektedir. Bunun son örneği Bandırma’dır.

“Üniversite hastanelerinin gelirleri, giderlerinin ancak üçte ikisini karşılıyor”

Dr.Necdet Uçan: Yaşanan finansal kriz nedeniyle başta üniversite hastaneleri olmak üzere kamu ve özel birçok hastane faaliyetlerini sürdürmekte güçlük yaşamaktadır. Kamu üniversiteleri büyük bir borç yükü altındadır. Borçların büyük bölümü ilaç, tıbbı sarf malzemesi ve laboratuar giderlerinden oluşmaktadır. Ödeme süreleri 3-4 yılı bulabilmektedir. Üniversite hastanelerinin gelirleri, giderlerinin Ancak Üçte İkisini Karşılamakta, Bu Hastaneler Hizmet Sundukça Zarar Eder Hale Gelmektedir. “Dedi.

“Önemli Sağlık Sorunlarından Biride Aşı Reddi”

Modern tıp uygulamalarına erişemeyenlere “umut tacirliği” yapılarak alternatif yaratılmak istenmektedir. Balıkesir Tabip Odası olarak etkinliği ve güvenilirliği belirlenmemiş, yarar zarar değerlendirmesi yapılmamış, bilimselliği kanıtlanmamış, toplum sağlığını tehlikeye atan, tüm bilim dışı uygulamaların karşısında olmayı, bilimsel ve çağdaş tıp yöntemlerine dayalı hizmet sunumunu tavizsiz olarak savunmayı sürdüreceğiz.  Son yılların önemli sağlık sorunlarından biri olan aşı reddi ayrıca toplumda hızla yayılmaktadır.”

Aşılı Olanlarda Tehdit Altında

“ 2011 yılında çocuğuna aşı yaptırmayı reddeden aile sayısı 183 iken 2017 yılında ayrıca bu sayı 23 bine çıkmıştır. Ne yazık ki, aşıyla önlenebilir hastalıklar sadece aşı yaptırmayan çocukları değil aşılı olanları da tehdit etmektedir. Aşılar ile ilgili yürütülen tartışmalar, bilimsel bir zemine sahip olmadığı gibi, insan sağlığı açısından bütüncül yaklaşımı da göz ardı etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda aşılardaki cıva, alüminyum gibi koruyucu maddeler ile otizm arasındaki ilişki çokça dile getirilmesine karşın, bilimsel olarak böyle bir ilişkinin olmadığı artık çok açık ve nettir. Sağlık Bakanlığı aşılarla ilgili kesin bir politika belirlemeli ve tartışmaları sonlandıracak yasal bir düzenleme bir an önce yapılmalıdır.”Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.