EtkinlikEğitimGündem

Tabip Odasından 10.Mezuniyet Yılında Tepki

Tabip Odasından Tıp Fakültesine Soru Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi, bu yıl 10. mezuniyet törenini gerçekleştirecek. Ancak, Balıkesir Tabip Odası'nın bu önemli etkinliğe davet edilmemesi, dikkat çekici bir konu haline geldi

Tabip Odasından 10.Mezuniyet Yılında Tepki

Tabip Odasından 10.Mezuniyet Yılında Tepki Tabip Odasından Tıp Fakültesine Soru Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi, bu yıl 10. mezuniyet törenini gerçekleştirecek. Balıkesir Tabip Odası mezuniyet törenine davet edilmediğini belirterek tepki gösterdi ve bir yazılı açıklama yaptı.

Balıkesir Tabip Odasından Açıklama
Tabip Odası Yazılı Bir Açıklama Yaptı

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Muhammet Can, Tıp Fakültesi mezuniyet törenlerine Tabip Odası’nın neden davet edilmediğini sorguladı. Doç. Dr. Can, tıp mesleğinin önemini ve hekimlerin karşılaştığı zorlukları vurgulayarak, Tabip Odası’nın mezuniyet törenine davet edilmemesini eleştirdi.

Balıkesir Tabip Odası
Tabip Odası Logosu

Tıp Mesleğinin Önemi ve Gereken Beceriler

Doç. Dr. Muhammet Can, hekimlik mesleğinin insanlık tarihi kadar eski ve kutsal olduğunu belirtti. Hekimlik mesleğini icra etmek için birçok beceri gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Can, bunların arasında sorgulayıcı bir akılla hareket etmek, duygusal yönden dirençli olmak, baskılara karşı koyabilmek, sorunları çözebilme becerisi sergilemek, empatik bir tutum sergilemek ve iyi bir iletişim uzmanı olmanın bulunduğunu söyledi.

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Durumu

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2006 yılında kuruldu ve 2009 yılında ilk öğrencilerini kabul etti. Fakültede 200’e yakın öğretim üyesi, 350’ye yakın uzmanlık öğrencisi ve yaklaşık 1000 tıp öğrencisi bulunuyor. Ancak, Tabip Odası’nın mezuniyet törenlerine davet edilmemesi, Doç. Dr. Can’ın eleştirilerine yol açtı.

Yöneticilere Eleştiriler

Doç. Dr. Muhammet Can, Tıp Fakültesi yöneticilerinin Tabip Odası’nı mezuniyet törenlerine davet etmemesini eleştirerek, bu durumun diğer illerde yapılan ve yıllarca gelenekselleşen uygulamalara aykırı olduğunu belirtti. Can, Tabip Odası’nın hekimleri denetleyen ve etik ihlalleri soruşturan bir meslek kuruluşu olduğunu hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı ve Yöneticilere Mesaj

Doç. Dr. Can, Tabip Odası’nın Sağlık Bakanlığı’nın yanlış uygulamalarını eleştirmesi ve hekimlerin haklarını gündeme getirmesi nedeniyle dışlandığını ileri sürdü. Tabip Odası’nın hekimler tarafından seçilen bir kuruluş olduğunu vurgulayan Can, atanmış yöneticilerin bu duruma saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Balikesir Tabip Odasi Baskani Degisti 2

Sonuç ve Beklentiler

Doç. Dr. Can, Balıkesir Üniversitesi ve Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın Tabip Odası’na yönelik dışlayıcı tutumunun sona ermesini umduklarını belirterek, yeni mezun hekimlere meslek yaşantılarında başarılar diledi. Tabip Odası olarak her zaman hekimlerin yanında olduklarını vurguladı.

Öyle Karşılandılar Ki Gözyaşlarını Tutamadılar

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu