Balıkesir Merhaba Gazetesi

TABİP ODASINDAN SEMİNER

TABİP ODASINDAN SEMİNER
09 Şubat 2015 - 0:17

Genel

Balıkesir Tabip Odası eğitim seminerleri kapsamında hafta sonu Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.İlhan Ergörün “Otizm” hakkında bilgiler verdi.
Tabip Odası’nda gerçekleştirilen seminere Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği (OBİDER) Başkanı Fatma Tabanlı ve üyeleri de katıldı. Yoğun ilgi gören ve Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlhan Ergörün,  sunduğu otizm konulu konferansda “otizmin yaygın gelişimsel bozukluk olup, en sık 3-4 yaşlarda görüldüğü  ve ne kadar erken tanı konulursa tedavide o oranda başarılı” olunduğu mesajı verildi. Dr.İlhan Ergörün  şöyle devam etti; “Otizm ilk kez 1950’li yıllarda Dr. Leo Kanner tarafından tanımlanmıştır. 1980’li yıllarda ise; otistik spektrum bozukluğu veya yaygın gelişimsel bozukluk olarak tanımlanmıştır. Otizm; hayatın ilk 3-4 yılında görülmeye başlanır ve yaşam boyu devam eder. Bireyin iç ve dış dünyası birbirine uymaz. Otistik kişi olayları, kişileri ve nesneleri kendi duygu ve düşüncelerine göre değerlendirir. Otizmin görülme sıklığı yüzde 2, yüzde 0.5 den yüzde 4′ e kadar değişebilmektedir. Erkek çocuklarda 3-4 kat daha fazla görülür. Otizm; Sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren karmaşık gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin kelime anlamı ‘içe dönüklük’ tür.”
Otizmin belirtileri, işaretleri, tedavi yöntemleri, eğitim yöntemleri, ailelerin tutumu için öneriler veren Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlhan Ergörün konferansın sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.
HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.