Balıkesir Merhaba Gazetesi

TABİP ODASINDAN TARİHİ KARAR

TABİP ODASINDAN TARİHİ KARAR
03 Aralık 2014 - 0:10

Genel

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin, Tabip Odasının kuruluş yılı ve yeni logoları ile ilgili olarak dün bir basın açıklaması yaptı.

Tabip Odası arşivinde bulunan Tıp Tarihine giriş adlı kitapta kuruluş yılı ve Tabip Odasının aynı çatıyı paylaştığı Diş Hekimleri Odasının bir arada görüldüğünü söyledi. Yeni logolarının ise anlamları ile birlikte yeni yönetimle birlikte alınan kararla resmi olarak kullanıldığını ifade etti.

 ESKİ TARİH YENİ LOGO

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin, Tabip Odasının kuruluş tarihi ile ilgili olarak arşivlerinde bulunan, Tabip Odasının ‘TTB Tarihine giriş’ kitabında Balıkesir Tabip Odasının kuruluşunun 18 Haziran 1853 yılında kurulmuş olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Oda kuruluş tarihinin daha önceki basılı evraklarda 55 yıl olarak görüldüğünü ve revize yaparak bu tarihin kullanılacağını belirten Tabip Odası yönetimi, ilk kuruluş yılı itibarı ile Çanakkale ve Balıkesir Tabip Odasının aynı çatı altında olduğunu söyledi. Şahin,’Bununla birlikte ilk başkan Dr.Hulusi Tankurt olarak belirtiliyor. Genel sekreter Dr.Turan San , vezneder Diş hekimi Hamit Ketenci, Muhasip üye Dr Kılıçgüzelbeyoğlu üye Dr Erhan Ünalan olarak kayıtlarda bulunuyor. Aynı çatı altında hem diş hekimleri hem de tabip odası birarada görülüyor.1953 Haziran’da da kurulmuş matbu evraklarımıza da bu şekilde işleyeceğiz’ dedi.

YENİ LOGO NEYİ İFADE EDİYOR?

Mevcut Tabip Odası’nın kullandığı logo var fakat yönetim kurulu tarafından tespit edilen bir logo yoktu. Tabip Odası olarak resmi logomuzun olmasına karar verdik. Hilal, yeşil renkte yılan, kartalı simgeleyen iki kanattan oluşuyor. Yılanın sarılı olduğu sütunda hayat ağacı olarak adlandırdığımız bir görsel yer alıyor. Hayat ağacı üzerinde de ay yıldızlı bayrağımızı simgeleyen ay yıldızın orijinaline sadık kalarak logoyu tasarladık.

ZITLIKLAR ARASINDAKİ AHENK YAŞAMI SİMGELİYOR

Tıp ambleminde yılanın kullanılması Sümer yazıtlarında görülüyor. Yılan zıtlıkları sembolize ediyor. Yılan Zehri olan ve zehri ilaç olan bir yaratık. Aynı zamanda yılanın, birinin genç diğerinin yaşlı olduğu söyleniyor. Yaşlı ve genci sembolize ediyor. Kadın ve erkek, iyilik ve kötülüğü temsil ediyor. Hayattaki zıtlıkların bir ahengi olduğunun göstergesi. Yaşam ve ölümü simgeliyor. Sarı olması ise sağlık tanrıçasının asa’sı olarak ifade ediliyor. Kartal ise Sümer yazıtlarında yılan ve kartal birbirine düşman. Kartal ve yılan bu yazıtlarda Barış’ı imzalıyor. HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.