Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tabiplerden ‘MERS’ uyarısı

Tabiplerden ‘MERS’ uyarısı
01 Kasım 2014 - 0:04

Genel

Balıkesir Tabip Odası, son günlerde gündemde olan MERS ve Ebola virüsleri hakkında kamuoyuna bilgi verdi.

Oda binasında düzenlenen toplantıda konuşan İntaniye Uzmanı Dr. Zafer Ayhan, Balıkesir sınırları içerisinde şimdiye kadar iki virüsün de izine rastlanmadığını söyledi. Ayhan, MERS virüsünün ilk olarak 2012 yılı Nisan ayında Ürdün’de belirlendiğini söyleyerek virüsün genellikle arap yarımadasında görüldüğünü, büyük oranda yarasa ve develerden geçerek insandan insana solunum yoluyla yayılabildiğine dikkat çekti.
Ayhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Hac döneminde milyonlarca insanın yoğun bir şekilde aynı ortamda bulunması, bulaşmayı kolaylaştırıyor. Virüs, ülkemizden hac görevi için bu coğrafyaya gitmiş bulunan insanlarımızı da etkilemeye başlamıştır. Çoğu Arap 500’den fazla insanda hastalık tespit edilmiş, bunlardan 150’inde yaşam kaybı görülmüştür. Hastalık, virüsün alınmasından 9-12 gün sonra başlayan yüksek ateş, şiddetli öksürük ve solunum zorluğu, halsizlik, ishal ve benzeri şikayetlerle kendini göstermekte, hafif belirtilerle geçebildiği gibi, zatürre, solunum yetmezliği, böbrek ve kalp rahatsızlıklarıyla tanımlanan ölümcül sorunlara da yol açabilmektedir. Hastalık, solunum yoluyla ve insandan insana yakın temas halinde bulaşmakta ama özellikle şeker, kronik kalp ve böbrek rahatsızlığı gibi alt hastalığı bulunan yaşlı popülasyonu daha kolay etkilemektedir.
Ebola virüsü ise ilk olarak Kongo’da saptanmış ama daha sonra Afrika’nın batı ülkelerine yayılarak 9 bin 500 olguya ulaşmış ve ne yazık ki bunlardan 4 bin 600’ü yaşamını kaybetmiştir. Bu hastalık da yine bir virüs enfeksiyonu olup, yarasalardan, maymunlara, onlardan da insanlara bulaşıyor. Şimdilerde insandan insana bulaşmaktadır. 2-21 gün içinde bu mikrop, insan vücudundaki hücreleri etkileyip damarları ve pıhtılaşma sistemini bozmakta ve bunun sonucunda da kanamalarla ölümler oluşmaktadır.” HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.