Gündemİlçe Haberleri

Tahtacılar Hıdırellezi Mezarlıkta Kutluyor

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Tahtakuşlar Mahallesi'nde, Tahtacı Türkmenleri tarafından asırlardır sürdürülen Hıdırellez geleneği, bu yıl da büyük bir coşkuyla yaşandı. Kazdağları'nın eteklerinde yer alan Tahtakuşlar Mezarlığı'nda gerçekleşen etkinlik, bölge halkının ve ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Tahtacılar Hıdırellezi Mezarlıkta Kutluyor

Tahtacilar Hidirellezi Mezarlikta Kutluyor 1
Tahtacılar Hıdırellezi Mezarlıkta Kutluyor

“Bizim için çok önemli bir gün”

Hıdırellez kutlamaları, ölmüşlerin ruhlarına hayırlar yapmak amacıyla mezarlıkta bir araya gelen Tahtacı Türkmenleri tarafından gerçekleştirildi. Mezarları çeşitli süslemelerle donatan ve yanlarında getirdikleri yemekleri paylaşan katılımcılar, odun ateşinde pişirdikleri kahve ile birlikte çerez ve şeker ikram etti. Tahtakuşlar Muhtarı Kadir Sürgit, geleneğin yüzyıllardır devam ettiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Ölmüşlerimizin ruhuna değsin diye çay, kahve ikramları, yemek ikramları, çerez ikramları, ölmüşlerimizi anmak için yapıyoruz. Ölmüşlerimizi anmak için yüzyıldan beri süren kültürel bir etkinliğimiz. Bizim için çok önemli bir gün.”

Tahtacilar Hidirellezi Mezarlikta Kutluyor 2
Tahtacılar Hıdırellezi Mezarlıkta Kutluyor

“Bence çok anlamlı bir etkinlik bu”

Etkinliğe katılanlardan Yeşim Varol ise şu ifadeleri kullandı: “Kazdağları’na ilk defa geliyorum. Hıdrellez için de bu köye ilk defa geliyorum. İnanılmaz güzel bir yer. Bence çok anlamlı bir etkinlik bu. İnsanların ölmüşlerini anmaları için onlarla birlikte anılarını tazelemeleri için ve hayır yapmaları için inanılmaz güzel bir etkinlik. Ben bayıldım. Bence herkes hayatında en az bir kere görmeli.

Tahtacilar Hidirellezi Mezarlikta Kutluyor 3

Haber: İHA

Ayvalık Belediyesi, Hıdırellez Coşkusunu Çamlık Kır Kahvesi’nde Yaşattı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu