Balıkesir Merhaba Gazetesi

Takiyye..

Takiyye..
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
22 Kasım 2021 - 8:32

Takiyye..

Her ne kadar son zamanlarda çok popüler olmaya başladıysa da yaklaşık yedi yıldır anlatırım bu kıssayı. İki kör bir tabaktan yaprak sarması yemektedir. Bir süre sonra biri diğerine; “Tek tek yesene kardeşim!” der ve diğeri sorar; “Kardeşim sen de körsün, ben de. Nereden biliyorsun çift çift yediğimi?” Söze ilk başlayan hemen cevabı yapıştırır; “Ben öyle yapıyorum da!!!”

Ülkemizdeki beyaz Türkler; inançlarını yaşayan, mütedeyyin, Anadolu insanına hep tepeden baktı. Bu kesim devlet kademelerinde hep ya kapıcı, ya hizmetli oldu. Onların nasıl giyineceklerinden tutun, nasıl ve ne zaman ibadet edeceklerine kadar kararları ise beyaz Türkler verdi. Bunları da hep batıcılık, medeniyet, laiklik gibi kavramlarını kullanarak yaptılar. Camiyle, cemaatle işi olmayanlar ezanın nasıl okunacağına karar verdiler. Hutbede ne okunacağını bile onlar söyledi.

Mütedeyyin, halkla, inançla ve Anadolu kültürü ile barışık siyasi partiler, halk tarafından itibar görünce bu sefer beyin okumaya başladılar. Kendileri için “Bakmayın siz bizim yaşantımıza, biz de Müslümanız. Sonra bizim kalbimiz temiz” derken, karşı tarafın takiyye yaptığını, asıl dertlerinin şeriatı getirmek olduğu, herkesin zorla çarşafa sokulacağı, erkeklere dört kadın hakkını tanıyacakları iddialarını yaydılar. Bu şekilde bir taraftan karanlık, güvenilmez bir düşman yaratılırken, diğer tarafta insanların kafalarını bulandırdılar.

Halbuki hep karşı tarafı takiyye yapmakla suçlarken, asıl takiyyeyi kendileri yaptılar. Yaşadığımız tecrübeler gösterdi ki senin aklına bile gelmeyecek bir şeyle itham ediliyorsan, bil ki o işi kesin kendileri yapıyor demektir.

***

Seçim öncesi camilere koşanlar, mitinglerde halka eşarp dağıtanlar, “Benim dedem de hacı, benim annem de namaz kılıyor.” derken seçim geçtikten sonra eski hayatlarına döndüler. Mesela Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmalarında camilerde namaz kılarken görüntü veren Muharrem İnce’yi bir daha camilerde görmedik. Seçim öncesi Yasin Suresi’ni okuyan Ekrem İmamoğlu, seçim sonrası daha çok kiliselerden, Yunanistan ziyaretlerinden görüntü veriyor.

Başaörtüsüne ısrarlar karşı çıkan, genç kızlarımızı üniversite kapılarında ağlatan, dereceye girmiş örtülü kızımızı törene almayan hangi zihniyetti? Yasağın kalkması ile ilgili yasayı iptal için Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan da Alman Yeşiller Partisi!. Yasak kalkarsa anayasa suçu işleneceğini ve başörtüsünü bir metre bez olarak değersizleştiren Kılıçdaroğlu, çıkıp da başörtüsü sorununu biz çözdük demez mi? Başörtüsü zulmü baş kahramanlarından Nur Serter’i Ak Parti milletvekili yaptı zaten değil mi? Gittiği iftar sonrasında ezan okunmadan yemeğe başlayacak kadar da inancımıza uzak da kendisi. Meclis kürsüsüne çıkıp “Kunut (Doğrusu Konut) dualarını Kur’an’dan nasıl çıkarırısınız!!” diye hesap soran da kendisi. Ayetle duayı bir zanneden siyasi dehamız!!

Son yerel seçimlerde “CHP’nin kazanacağı belediyelerden tek işçi bile çıkarılmayacak, namus sözü veriyorum.” diyen Kılıçdaroğlu, seçim sonrası çeşitli iftiralarla 13 bin işçinin işten atılması ile iligili tek kelime söylemedi, söylemiyor.

Geçtiğimiz günlerde aynı Kılıçdaroğlu, “helalleşme yolculuğuna” çıkacağını söylemiş. Üst akıl kulağına iyi üflemiş yani. Aslında CHP’nin bu millete yıllarca zulmettiğini itiraf etmiş bu iyi yönü. Ancak samimi olmadıklarını bu millet iyi biliyor, bu da onlar için işin kötü yanı! Rahmetli Erbakan hocamın sözü ile “Takiyyeciler sizi…”

Erbakan Hoca deyince, “Erbakan’ı Anma Toplantısına” Kılıçdaroğlu’nu çağırıp konuşturan Saadet Partisi yönetimi aklıma geldi. Bence yüzyılın skandalı! Sen nelere kadirsin üst akıl…

Bu haftalık da bu kadar. Kalın sağlıcakla…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.