Balıkesir Merhaba Gazetesi

TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANI  ‘İLK KEZ AÇIKLIYORUM’

TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANI  ‘İLK KEZ AÇIKLIYORUM’
20 Ocak 2015 - 0:16

Genel

TÜRKİYE MERHABADAN DUYUYOR

Prof. Dr. Emin Karip ‘8’nci sınıfta verilen Demokratik vatandaşlık ve insan hakları dersimizi önümüzdeki eğitim yılında 4’ncü sınıflara alıyoruz.’

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip Osmanlı Türkçesi Dersinin seçmeli olarak okutulmasından, Yardımcı ders Kitabı ile ilgili olarak yapılan çalışmaları ve İlk kez Balıkesir’de açıkladığı önümüzdeki yıl uygulanacak ders programına dair çalışmalarını gazetemize açıklamalarda bulundu.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr Emin Karip’in MERHABA’nın sayfalarında MERHABA farkı ile okuyacağınız ve özellikle son yapılan 19. Milli Eğitim şurasını önceki şuralardan farklı kılan detaylardan, ders kitaplarının hazırlanma ve onaylama süreci ile ilgili demokratik değişime dair çarpıcı açıklamaları bugün ve yarın okurlarımızla buluşacak.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip ‘Bizim demokratik vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi adı altında bir projemiz var ve Balıkesir’de, size ilk kez bunu açıklıyorum. Normal olarak 8’nci sınıfta okutulan Demokratik Vatandaşlık İnsan Hakları Dersimizi biz 4’ncü sınıfa aldık. Henüz 4’ncü sınıftaki öğrencilerin görmediği bu dersi, önümüzdeki yıl öğrenciler okuyacaklar dedi. Alınma gerekçesini ise şöyle açıkladı: Demokratik Vatandaşlık Yurttaşlık ve İnsan Hakları Bu kavramların tamamı Değerlerle ilgili ve değerleri kazandıracaksak çocuklara daha erken yaşta kazandırmalıyız. Değerler için, 8’nci sınıf geç bir yaş. Dördüncü sınıf, henüz değerlerin şekillenebileceği çocuklar tarafından içselleştirebileceği bir yaş. Bu dersin öğretim programı çalışmaları devam ediyor. Kitabı ile ilgili planlamamızda klasik bir ders kitabı olmayacak. Kendi tarihimizden, kültürümüzden masallar, hikâyeler ve bu hikâyeler üzerinden etkinliklerle çok geniş bir Coğrafyada bizim tarih ve Kültürümüzün, geçmişimizin değerlerini yansıtan ve gerçekten demokratik davranışlar, değerler Yurttaşlıkla, İnsan Hakları ile ilgili değerleri içinde barındıran hikâyelerle bunu işlemeyi planladık ve bir taraftan da bu çalışmayı başlatmış durumdayız.

BÜTÜN DEĞERLER

Önemli olan Türkçe, Edebiyat, Tarih, Coğrafya dersinde ve bütün derslerde, değerlerle, değerlerin kazandırılmasının içerikleri ile ilgili ön alması, Bütünü üzerinden bu değerleri verebilmek istiyoruz. Amaç değerler Eğitimini bağımsız bir ders olarak vermek yada bağımsız etkinlik olarak vermek değil .Bütün öğretim programlarımıza baktığınızda değerleri görürsünüz. Örneğin yardımseverlik, adalet, ahde vefa, ülkesini, insanı sevmek. Bunların hepsini görürsünüz. Bunların öğrenci ile buluştuğu yer ders kitabı. Ders kitabının nasıl tasarlandığı ve içeriğinde öğrenciye nasıl bir görsellik sunulduğu da önemli. Değerleri nasıl kazandıracağımız ve bunların yöntemleri ile ilgili çalışmalarımız var.

ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.