Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tansiyon Felç Yapar Mı?

Tansiyon Felç Yapar Mı?
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
14 Şubat 2017 - 11:42

Damarlarda kanın dolaşabilmesi için bir miktar basınca ihtiyaç vardır.Kalp ten çıkan kanın en ince kan damarları olan kapillerlere kadar ulaşabilmesi ancak bu basınç yani tansiyon sayesindedir.Diğer bir deyişle normal yaşantımızı sürdürebilmemiz için bir miktar tansiyon gereklidir.Normal kabul edilen tansiyon en yüksek 120/80 mmHg dır. Bu değer düşerse halsizlik bitkinlik hatta bayılma olabilir.Tansiyon yükselecek olursa ki asıl tehlike budur; baş dönmesi, baş ağrısı, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışları ile kendini belli eder. Tedavi edilmediğinde; kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara neden olur; bu nedenle mutlaka erken dönemde teşhis edilmeli ve tedavisine başlanmalıdır.

 

Felç olan hastaların yarısından fazlasının sebebi yüksek tansiyon olmasına rağmen şeker hastalığı,aşırı stres,menapoz,aşırı yorgunluk sigara kullanımı,uzun süre güneşte kalma gibi durumlar da felç oluşumuna sebep olabilmektedir.Açlık kan şekerinin normal sınırların üzerinde olması,aşırı baskılı ve stresli bir ortamda yaşıyor olmak,yapılan iş gereği yada kişisel eğilim sebebiyle aşırı yorgunlukta ve yaz mevsiminde güneşlenmek maksadıyla yada açık yerde çalışırkenve menapoza girme döneminde felç geçirme riski yükselmektedir. Felç belirtileri konusunda halkın bilinçli olması çok önemlidir. Bu bilinçlenme felç vakalarının erken tanısı ve müdahalesi açısından çok önemlidir. Felce bağlı öncü belrtileri şöyle sıralayabiliriz;Travmaya bağlı olmaksızın ani gelişen bilinç kaybı, aniden gelişen yüzde, kolda veya bacakta kısmi veya tam uyuşukluk ve hareket ettirememe,ani gelişen görme bozukluğu veya kaybı, aniden oluşan konuşma bozukluğu, daha önce yaşanmamış ani şiddetli başağrısı fark edildiğinde hemen doktora müracaat edilmelidir.

 

Felç olduğu teşhis edilen hastalar önce nöroloji doktorları tarafından tedavi edilir.Beyinde kanamaya bağlı felç olan hastalar biraz beklenmekle birlikte tıkanmalı hastalar vakit kaybetmeden fizik tedaviye alınmalıdırlar.Felç sonrası depresyon, bunama ve kişilik değişiklikleri olabilmektedir.Tedavide bunlar gözardı edilmemelidir.Fizik tedaviyi etkileyen faktörler arasında olmaları sebebiyle,olumsuz sonuçlanan tedavilerde akla gelmelidirler.Felç li hastaların rehabilitasyonunda temel amaç onların yeniden normal yaşama dönmelerini sağlamaktır.Bu hastaların yatağa bağımlı kalmaları bedensel ve sosyal yeni problemlere sebep olacaktır.Bakıma muhtaç olmamaları,beslenme ve temizlik gibi temel ihtiyaçlarını giderebilmeleri temel tedavi hedefimizdir.

 

Kısmi felçli hastalarda Fizik tedavi ve rehabilitasyon yanında diğer bir tedavi seçeneği olarak akupunktur akla gelmelidir.Özellikle ilk 6 aylık süreçte tedaviye başlandığında hastaların büyük bir kısmı hareket yeteneği kazanmaktadır. Akupunktur la birlikte rehabilitasyon uygulandığında bu oran dahada yükselmekte ve hastalar tedavinin 20. günü civarında mobilize olabilmektedir.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.