Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tarım Ürünleri Neden Pahalı?

Tarım Ürünleri Neden Pahalı?
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
30 Eylül 2021 - 8:31

Tarım Ürünleri Neden Pahalı?

            İstisnasız Cumhuriyet döneminde kurulan tüm siyasi partiler Atatürkçü, öyle değil mi? Peki Cumhuriyetimizin kurucusu ne demiş “Köylü milletin efendisidir.” Doğru mu? Doğru. Peki gerçekten öyle mi?

Siz hiç lüks içinde yaşayan çiftçi gördünüz mü? Afilli giyenen, en lüks marka arabalara binen? Her yıl en azından şöyle 15 gün tatil yapabilen? Ancak onun ürettiği ürenleri üç kuruşa alıp, hatta bazen parasını dahi ödemeyip onu mağdur eden tüccar, esnaf, market, fabrikatör nasıl bir hayat yaşıyor? Nasıl bir saltanat sürüyor? İçimize siniyor mu bu durum?

Köylü deyince insanların aklına özür diliyerek söyüyorum, cahil, elleri nasırlı, giyimi ortalamanın altında bir insan profili akla geliyor genellikle. Yanlış anlamayın ben de köylü çocuğuyum ve 21 yıl köyde yaşamış biri olarak söylüyorum bunları. Köyde yaşayanlara kız bile vermedik be.

Ne yapsın köylü gençler? Okuyanlar kaçtı köyden. Okuyamayanlar şehirlere asgari ücretle çalışmak için geldi. Yani sırf evlenmek için. Kız tarafının en önemli şartalarından biriydi şehirde yaşamak çünkü! Şehirde ev kuran yeni evli çiftler köyden gelen ekmek, sebze, meyve, süt, yumurta gibi gıda takviyeleri ile ayakta kalabildi uzun süre.

Halbuki o dönemde köylerde meyve sebze almak-satmak ayıptı! Ekmek, yumurta alınmazdı. Herkes kendi bolca üretir ve birbirine ikram ederdi. Yani arz talep arasında denge vardı, hatta talep fazlası üretim vardı.

Sulama imkanları gelişmemiş, zaralılarla mücadele, gübreleme, tohum ıslahı gibi konularda daha işin başındaydık. Yani verimlilik azdı. Mesela sulama ve gübreleme yetersiz olduğu için “nadas” uygulaması vardı. Yani tarlanızdan iki veya üç yılda bir ürün alırdık. Bütün bunlara rağmen, dünyada tarım ürünleri açısından kendi kendine yeten yedi ülkeden biriydik.

Şehirlere yaşanan göç akımı ile köylerimiz boşaldı. Bıralarda üreten genç nüfus kalmadı. İşler de tersine döndü. Artık şehirden sebze, meyve, ekmek, yumurta, yoğurt gelmeye başladı. Hatta belli günlerde köylerde pazar kurulur oldu.

Şehirde kurulan haftalık pazar profililleri de değişti. Geçmişte pazarlarda satıcıların %70’i çiftçi, %30’u tüccardı. İkindiden sonra fiyatlar düşer, hatta çiftçiler ürünleri elinde kalmasın diye akşama doğru fiyatları daha da indirirdi. Garibanlar bu saatten sonra alış verişe gelirdi. Kırık yukurta, tane üzüm, hafif yaralı ürünler dörtte bir fiyatına hatta bedave verilirdi. Günümüzde ise pazarların %25-30’u çiftçi, %65-70’i tüccar. Pazarda günün her saatinde ürün fiyatları aynı. Tüccarın bir  ürün maliyeti var ve zararına veremez. Olmadı, bir sonraki gün başka bir pazarda satar. Asıl tehlike 10-15 yıl sonra günümüzdeki pazardaki çiftçiler de olmayacak. Çünkü çoğu 50 yaş üstü.

Onun dışında yılda 4 defa ürün verme kabileyetine sahip verimli tarım arazilerine  binalar diktik. Sonra tarım ürünleri neden pahalı? Üretim girdilerinin artması elbette etken ancak, asıl sorun; tarım alanlarının tarım dışı faaliyetlere kaydırılması, tarımda çalışanların azalması, tarımsal üretime desteklerinin yetersiz kalmasıdır. Böyle giderse tarımı balkonda saksılarda yapacağız! Bizden söylemesi….

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.