GündemTürkiye Gündemi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çevre Bilinci Kampanyası

Orman Benim Kampanyasında 313 Ton Atık Toplandı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çevre Bilinci Kampanyası

Orman Benim Kampanyasında 313 Ton Atık Toplandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin dört bir yanından katılımın sağlandığı “Orman Benim” kampanyası kapsamında 313 ton çöpü ormanlardan temizledi. Başta gençler olmak üzere binlerce kişinin destek verdiği kampanya, çevre bilincinin artırılmasına ve orman yangınlarının önlenmesine yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kampanya, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından Muğla’da başlatıldı ve Türkiye’nin her ilinden yoğun katılım sağlandı. Hava muhalefeti nedeniyle sadece 4 ilde gerçekleşemeyen kampanyaya, 7’den 77’ye her yaş grubundan vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Yurt genelinde düzenlenen etkinlikte, katılımcılar önceden belirlenen adreslerde bir araya geldi ve ormanlardan çıkarılan çöpleri topladı. Kimi çocuğuyla, kimi torunuyla gelerek bu anlamlı etkinliğe katıldı. Orman içinde yer alan yollarda gerçekleştirilen çöp toplama işleminde Orman Genel Müdürlüğü ekipleri de örtü altı temizliği gerçekleştirdi.

Bakan Yumaklı, kampanyanın toplumun her kesiminden yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Yangın öncesi hazırlık aşamasında bu tür inisiyatiflerin büyük önem taşıdığını vurgulayan Yumaklı, “Bu kampanyamız bizim en çok önemsediğimiz yangın öncesi safhaya giriyor. Bizim en büyük amacımız yangınları kısa sürede söndürmek değil başlamamasını sağlamak.” ifadelerini kullandı.

Kampanyaya on binlerce vatandaşın katıldığını vurgulayan Bakan Yumaklı, “Kampanyamızda yaklaşık 313 ton çöp toplandı. Bu çöpler de geri dönüşüme gönderildi.” dedi. Yaz aylarının gelmesiyle orman yangınları riskinin daha da arttığına dikkat çeken Yumaklı, “Ülkemizde çıkan orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı. Yani orman yangınlarına engel olmak elimizde. Vatandaşlarımızdan bir kez daha istirham ediyorum. Ormanlar hepimizin.” şeklinde konuştu.

Kampanyanın özellikle gençler arasında büyük ilgi görmesinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Yumaklı, “Bu gerçekleştirdiğimiz kampanyamız bir ilk ama son değil. Başta gençlerimiz olmak üzere destek veren herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

İvrindi’de “Orman Benim” Etkinliği

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu