Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Tarımı destekliyoruz’

‘Tarımı destekliyoruz’
18 Mart 2015 - 0:10

Genel

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğünün işbirliğiyle çiftçilerin sorunlarını çözmek ve gelişimine katkı sunmak amacıyla ‘Tarımsal İşbirliği’ protokolü imzalandı.
Zeytin sineğiyle mücadelesiyle zeytin üreticilerinin yüzünü güldüren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, kırsal kesime yönelik ikinci önemli projesinin imza töreninde konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü İrfan Güvendi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’yle yaptıkları protokolün Balıkesir çiftçisinin gelişimine katkı sunacağını belirterek, “Yaptığımız protokolle çiftçilerimize daha iyi hizmet etmeye ve onların eğitim düzeyini arttırmaya çalışacağız. Büyükşehir belediyelerinin kırsaldaki birimlere etkin hizmet verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çiftçiye daha iyi hizmet nasıl götürebiliriz? Çiftçilerin nasıl daha fazla kazanç elde ettirebiliriz? Çiftçilerimiz üretim esnasında girdilerini daha ucuza nasıl sağlatabiliriz? Bunun gayreti içinde olmalılar. Bu gayretin daha efektif olması için birlikte hareket edip birlikte çözüm üreteceğiz. Bunun yanı sıra tüm Türkiye’ye yem üreten bir şirketimiz var. Bu şirketin genel müdürlüğünü de Balıkesir’e taşıyacağız” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, büyükşehir belediyesi olarak sadece şehir merkezlerini değil kırsal bölgelere yönelik projelerinin de olduğunu söyledi. Başkan Uğur, Balıkesir tarım ve hayvancılığın önemli merkezlerinden biri. Türkiye’yi doyuran il. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak; sadece yol ve kanalizasyon yapmıyor tarımsal kesimi de destekliyoruz. Onun için bu işbirliğini gerçekleştirdik” dedi. Başkan Uğur, çiftçilere destek olmak için Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kırsal daireleri kurduklarını belirterek, “Kırsal Dairemiz geçen yıl zeytin sineğiyle mücadeleyi başlattı. 3.5 milyon TL harcadık ama çiftçimizin cebine daha fazla para girdi. Zeytinyağının kalitesinin artmasıyla çiftçilerimiz daha çok para kazandı. Çiftçilerimize olan desteği devam ettireceğiz” dedi.
Vali Mustafa Yaman ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal kesime destek veren projelerinden dolayı kutladı ve zeytin sineği ile mücadelenin çok  yerinde bir proje olduğunu dile getirdi. Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’yle Tarım Kredi Kooperatifinin işbirliğinin Balıkesir’e hayırlı uğurlu olmasını diledi.alıkesir Büyükşehir Belediyesi’yle Tarım Kredi Kooperatifinin işbirliğinin Balıkesir’e hayırlı uğurlu olmasını diledi.
imza töreninde; Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Genel Müdürü İrfan Güvendi, Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sakin, Tarım Kredi Kooperatifi Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın, üretici dernek ve kuruluşlarının temsilcileri yer aldı. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.