Balıkesir Merhaba Gazetesi

TARLADAKİ DAVETSİZ MİSAFİR

TARLADAKİ DAVETSİZ MİSAFİR
04 Aralık 2014 - 0:17

Genel

Tarladaki mahsulü yok eden fareler yine gündemde. Geçen sene gerekli önlemlerin yeterince alınmadığını söyleyen Başkan Sözat, ‘uyarıyoruz’ fareler sorun olabilir’ dedi.

 Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat ‘önümüzdeki günlerde fareler yine dert olabilir diyerek toplu mücadelenin önemine vurgu yaptı. Davetsiz misafirlerin Çimlenmekte olan filizleri yemeğe başladığını ve önlem alınması gerektiğini söyledi.

 TOPLU MÜCADELE ŞART

Geçtiğimiz yıllarda tarla fareleri çiftçilere nefes aldırmamıştı. Konuyla ilgili olarak MERHABA’ya konuşan Başkan Sözat ‘Önümüzdeki günlerde tarla fareleri ile ilgili olarak bilgilendirme yapmayı düşünüyoruz. Çiftçiyi perişan eden farelerin buğday kaybına neden olduğunu biliyoruz. Bu konuda biz Geçen yıldan bu yana yetkilileri uyarıyoruz. Teklifler, çözümler ürettik ama maalesef. En az 150-200 ton buğday kaybımız var. Fare ile mücadelemiz devam ediyor.’ dedi. Sözat, ‘Geçen sene mücadele edilmedi. Bireysel mücadeleler netice vermiyor. Toplu mücadele şart. Eğer köy bazında toplu mücadele yapılmaz ise sonuç almak mümkün değildir. Niye? Ben yapıyorum, siz yapmıyorsunuz, sizin tarlanızdan fare yine benim tarlama geliyor. Bu yüzden toplu mücadele gerekiyor’ açıklamasında bulundu.

FARE İLE MÜCADELE GÜNLERİ

Geçen sene yeterli mücadelenin yapılmadığını belirten Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, ‘ Yetkililerle yaptığımız görüşmeler gayet olumlu geçti. Özellikle Tarım İl Müdürlüğüne teşekkür ederim. Bilgilendirmeler başladı. Önümüzdeki günlerde köy bilgilendirme çalışmaları kapsamında muhtarlarımızla bir araya gelip, fare ile toplu mücadele nasıl vereceğimizi konuşacağız.’ dedi. Sözat konuşmasını şöyle sürdürdü: Fare toprağa 3 delik yapar. Sadece birisinden yiyeceklerini taşır. Eğer bu delik tespit edilip ilaç konulursa çözüm bulunur. Bunu da bilinçlendirmeler ile yapabiliriz. Birde bu işin ilaç yönü var. Biz bu ilacı kendimiz temin edebilsek köylüye bedava dağıtacağız. Ama Tarım İl Müdürlüğü bu ilacı satıyor. Biz bu sisteme karşıyız. İlacın bedava verilmesinden yanayız. Bu konuda çalışmalarımız, önerilerimiz ve tekliflerimiz var. ‘‘ Bedava verilirse bu ilaç dikkatli kullanılmaz’’ deniyor. Ama yanlış. Çiftçi farenin vermiş olduğu zararın farkında ve bilincinde. Onun için ilacın dikkatli ve doğru kullanımı hakkında sıkıntı çıkmayacaktır. Endişelenmeye gerek yok.

ŞİMDİDEN YEMEĞE BAŞLADILAR

İl genelinde toplu mücadele kararı alınmasının şart olduğunu söyleyen Başkan Sözat ‘ Toplu mücadele kararını almanın faydası eğer bir köyde toplu mücadele kararına katılmayan varsa onun hakkında yasal işlem yapılabiliyor. Bunun bir cezası var. Toplu mücadele kararı verilmezse, bu mücadele de sonuç vermez.’ dedi. Sözat Geçen sene biz bunun mücadelesini verdik diyerek şöyle devam etti: Ulusal kanallarda dahi sesimizi duyurmak için çalıştık, zararını görsel olarak da anlattık. Ciddi boyutlarda ele alınması gereken önemli bir konu. Ocak-Şubat aylarında alanlarda mücadeleye başlanacağının ümidi içindeyim. Bazı çiftçilerimizin ürünleri şu anda bile çimlenmekte olan filizleri yemeye başlamış fareler. Bir an evvel mücadeleye başlanılması gerekiyor.

FARELER HERYERDE

Geçtiğimiz yıl kış olmadığından fare çok fazla. Farenin ölmesi için tabiat olayına da ihtiyaç var. Örneğin kar. Kar yağdığında 2-3 gün topraktan kalkmaması lazım ki, kar suyu ile boğulsun. Örneğin 1-2 gün sis olması ve kalkmaması lazım. Farelerin akciğerleri olmadığı için tıkanır ve boğulurlar. Yağmur suları da aynı. Çok yağmur yağdığında da boğulurlar.

Fareler çift yumurtalık taşıdığından hamileyken 2’nciye hamile kalabiliyorlar. Doğurduktan sonra 10 gün sonra yine doğum yapabiliyorlar. Bir doğumda 7-8 tane olan, çok üreyen bir hayvan. Kışın doğum yapmazlar. Mart ayından sonraki aylarda hava sıcaklıkları arttığı için doğumlar başlar.

FARE ÇOK ÜRÜN YOK

Çiftçilikle uğraşan Mustafa Kemal Seryatlı ise Merhaba ‘ya tarlasında yaşanan fare bolluğu ve ürün yokluğunu şöyle anlattı; “Geçen sene 4 ton garanti buğday zararım var. Yeşilken başladılar yemeğe. Mahsül olduğunda biçerdöver girdi. Tarlanın ortasındaki buğdayları kurtarabildik. Mesela Ortamandıra Köyü’ne biçerdöver geç gelince, onların zararı daha fazla oldu. 20-25 cm aralıklarla toprak delik deşik. Şimdi gidin yine görürsünüz. Eskiden de fareler vardı, ama bu kadar çok değildi. Babamdan gördüğümüz sistemde Tarım İl Müdürlüğüne buğday verilir karşılığında zehirli buğday alınırdı. Fare deliklerine 2-3 zehirli buğday atardık. Şimdi ise bu mücadele yapılmıyor.

ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.