Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tartışma şimdi başladı

Tartışma şimdi başladı
10 Haziran 2015 - 0:05

Genel

Seçimlerinin sona ermesiyle birlikte sıkı bir tartışma da başladı. Şimdi herkes hükümet alternatiflerini konuşuyor. Balıkesir yerelinde de hemen her çevrede bu konular tartışılıyor.

7 Haziran 2015 genel seçimleri fırtınası geçti, Ak Parti seçimlerden birinci parti olarak, fakat büyük bir oy kaybıyla çıktı. Tartışmalar ise şimdi başladı. Hükümeti kimin kuracağı, azınlık hükümeti mi, koalisyon mu olacağı siyasetin ana gündemi oldu.

Bu süreçte, tartışmalar arasında CHP’nin ilk aşamada en yaşlı üye sıfatıyla TBMM’de ilk oturumu yönetecek olan eski Genel Başkan, Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ı Meclis Başkanlığı’na seçtirmek olduğu belirtildi.

CHP, MHP ve HDP arasında gayri resmi ilk temas gece yarısı kurulduğu haberleri gelirken, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulu ve MYK üyeleriyle bir toplantı yaptı. AK Parti Genel Merkezi’nde basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 7,5 saat sürdü.

YERELDE NELER OLUYOR

Ülke genelinde siyaset dünyasında bu tartışmalar yaşanırken Balıkesir yerelinde de gündem çok sıcak. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Mete Erol ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Argun Atıcı, Büyükşehir MERHABA’ya değerlendirmelerde bulundu.

 ‘NET KONUŞMAK İÇİN ÇOK ERKEN’

CHP İl Başkanı Mete Erol, seçim sonuçları ve hükümet alternatifleri ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Seçimin üzerinden çok az bir süre geçti, ama birçok alternatif konuşuluyor. Koalisyon deniliyor, azınlık hükümeti deniliyor, erken seçim deniliyor. Bu konularla ilgili net bir değerlendirme yapmak için henüz çok erken.

Koalisyon konusu ile ilgili bir şey söylemek için de erken. Şu anda bir durum değerlendirmesi süreci yaşanıyor.

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir görüşme yapacak. Bu görüşmenin sonuçlarını da izleyeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi, Ülkenin şartlarını göz önünde bulundurarak, yaptığı değerlendirmelerden sonra bir ortak akıl ortaya konulacaktır. Seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmeler, itirazlar süreci tamamlandıktan sonra bir karar verilecek” dedi.

‘KONGRELERİMİZİ YAPACAĞIZ’

Seçimlerde CHP Balıkesir örgütü olarak da bekledikleri kadar artış sağlayamadıklarını belirten CHP Başkanı Mete Erol, “Partimizin çok güzel bir seçim bildirgesi vardı, projelerimiz güzeldi, ama oyumuzu çok belirgin bir şekilde artıramadık, beklediğimiz kadar artış olmadı.

AKP’de bir erime var, fakat AKP seçmeninin oylarının MHP’ye kaydığı görülüyor. Türk milliyetçiliği ve Kürt milliyetçiliğinde bir artış gözlemleniyor.” Dedi. Erol, CHP’nin genel seçim sonrasına ertelediği ilçe ve il kongreleri ile ilgili olarak ise, “Henüz bir karar yok, ama seçim sonrası süreci tamamlandığında bu konu da gündeme gelecek. Kongrelerimizi yapmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

‘İÇ MUHASEBEMİZİ YAPACAĞIZ’

MHP İl Başkanı Argun Atıcı da, seçim sonuçları ve kurulacak hükümet, koalisyon ile ilgili tartışmalar üzerine bir değerlendirmede bulundu.

Atıcı, seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmesinde seçimlerde önemli bir başarı elde ettiklerini, fakat bunu yeterli görmediklerini söyledi. “Daha iyi bir sonuç bekliyorduk” diyen Atıcı, “AK Parti’de büyük bir oy kaybı var. Balıkesir’de bir milletvekillerini kaybettiler. CHP milletvekili sayısını korudu.

Biz seçimlerle ilgili bir değerlendirme, bir iç muhasebe yapacağız. Eksiklerimiz varsa bunu gidermeye çalışacağız. Yerel ve genel seçimlerin birlikte yapılacağı 2019 seçimlerine şimdiden hazırlanmaya başlıyoruz” açılamasında bulundu.

‘MHP ANA MUHALEFET GÖREVİ YAPACAK’

MHP İl Başkanı Argun Atıcı, muhtemel hükümet seçenekleri, koalisyon tartışmaları ile ilgili olarak ise bu sürecin geçmişte yaşanan siyasi süreç ile birlikte düşünülmesi gerektiğine dikkat çekti. Atıcı, “Türkiye’de ‘Açılım Süreci’, ‘Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)’, ‘Oslo Görüşmeleri’ gibi gelişmelerle bir sistem oluşturuldu. Irak’ta oluşturulan Bölgesel Yönetim, Çekiç Güç ve Irak’ın işgali, ‘Arap Baharı’ olayları ve en son olarak da Dolmabahçe’de HDP’li milletvekilleri ile yapılan görüşmeler sonrasında Açılım Süreci ile ilgili 10 maddelik açıklamayı; hepsini birlikte düşündüğümüzde karşıt gibi görünen Hükümet ve HDP’nin aslında birlikte hareket ettikleri açıkça görülüyor. Bize göre HDP ve AKP bir koalisyon kuracak; çünkü alt yapıları buna uygun” dedi. Argun Atıcı, partilerinin ise, ‘Ana Muhalefet’ görevini üstlenmeyi tercih ettiğini belirterek, koalisyon düşünmediklerini açıkladı.

‘VATANDAŞ İN AŞAĞI DEDİ!’

Seçmenin AK Parti’ye büyük bir uyarıda bulunduğunu; “İn aşağı!” dediğini belirten Atıcı, seçmenin AK Parti’ye yaptığı uyarının sebeplerinden birinin de AK Partili 4 Bakanın Yüce Divan’da yargılanmaları talebinin Meclis’ten geçmemiş olması olduğunu dile getirdi. “Bizim büyük kırmızı çizgilerimiz var” diyen Atıcı, bu çizgilerden birinin de 4 Bakan hakkında ki yargılamanın yapılması olduğunu hatırlattı.

cemil yurtman

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.