Balıkesir Merhaba Gazetesi

TAŞÇI’DAN AÇIKLAMA ‘KAĞIT FABRİKASI OLACAK’

TAŞÇI’DAN AÇIKLAMA ‘KAĞIT FABRİKASI OLACAK’
25 Temmuz 2015 - 8:24

Genel

FARKINDAMISINIZ ? Diyerek dün Manşete taşınan SEKA Kağıt Fabrikası ve Enerji Santrali  haberimizde Paşaköy Muhtarı Mustafa İkiz Balıkesir’e, Başkanlar ve 8 vekile seslenerek, ‘Termik Santral olacaksa Balıkesir’in sesi olun demiş ve buna müsaade etmeyeceklerini dile getirmişti.’
SABAH saatlerinde Otel Basri’de yapılan bir toplantı ile basını bilgilendiren Albayrak Kağıt Grubu Genel Müdürü Ahmet Taşçı ve ekibi ‘Termik Santral kurulmayacak. Kağıt Fabrikası olacak ve bu kağıt Fabrikasının buhar kazanında enerji santrali söz konusu Diyerek cevap verdi.

Albayrak Kağıt Grubu Genel Müdürü Ahmet Taşçı ’CV’sini göstererek Hataya geçit vermem daha kuracağım fabrikalar var’ dedi.
Albayrak Kağıt Grubu Genel Müdürü Taşçı, ‘ Kağıt Fabrikası geçmişte yaptığı kirliliğin onda biri azaltılmış haliyle yeniden hayata geçirilecek’
Hammaddesi hurda kağıtlar olacak olan kağıt Fabrikasının çalışanları da tümüyle Balıkesirli olacak.
ALBAYRAKLAR SEKA Fabrikası yeniden baştan yaratılarak hayata geçiyor. Konuyla ilgili olarak kamuoyunda yanlış anlaşılamaya neden olan cümleler kuruluyor diyen Albayrak Kağıt Grubu Genel Müdürü Ahmet Taşçı bir açıklama yaptı ’CV’sini göstererek Hataya geçit vermem daha kuracağım fabrikalar var’ dedi.
Paşaköy Muhtarı Mustafa İkiz’in termik Santral olursa ‘Ölürüm heykelimi dikerler, yine de yaptırtmam’ dediği fabrika yerinde Termik Santral kurulmayacak.
Mevcut proje içerisinde yer alan buhar kazanının çevreye vereceği zarar hakkında kapasite büyütülüyor fakat çevreye zararı geçmiş dönemlerdeki SEKA Kâğıt Fabrikasının verdiği zarardan yüzde 90 azaltılmış şekilde Filtreleme sistemleri adım adım takip edilecek’ denildi.
NE ELEKTİRİK SATACAĞIZ NE DE TERMİK KURACAĞIZ
Büyükşehir MERHABA’nın sorularını yanıtlayan ALBAYRALAK Kağıt Grubu Genel Müdürü Ahmet Taşçı, ‘Ayrı bir enerji santrali söz konusu değil dedi. Burada mevcut yerin ayrı bir ünitesi gibi buhar kazanı var .Termik Santral olması mümkün değil termik santral kömürün bol olduğu yerlere kurulur aksi halde zarar eder’ ifadelerini kullandı.’

İSTESEKTE SATAMAYIZ
Taşçı konuşmasında şunları söyledi: ‘ Hiçbir sanayicinin çevreyi kirletmeye hakkı yok. Buradaki hâlihazırdaki kâğıt Fabrikasının yarattığı kirliliği biz onda bire dönüştüreceğiz ve otomatik izleme sistemleri kuracağız. Burada havaya mı suyumu kirletiyor öyle bir sistem kuracağız. Çevre İl Müdürlüğü de bunu takip edecek. Buhar Kazanının önüne koyulacak torbalı filtre, elektro filtre ve diğer filtrelerimizde devletin bize koyduğu yasağın üzerine çıktığı anda 5 milyon dolar cezada koyduk. ALBAYRAKLAR SEKA dan aldığı tesiste sadece kağıt Fabrikası kuracak. Termik Santral söz konusu değil. Buhar içinde SEKA’nın var olan mevcut yeri kullanılacak. Kâğıdı kurutabilmek için Buda yenilenecek. Elektrikte endirekt olarak çıkmış olacak. Enerjimizi de kendimiz tüketeceğiz ve dışarıya satma durumumuzda yok. İstesek te satamayız bunu üretecek kapasitede değil. Enerji Santrali ibaresi geçiyor fakat sistemin içinde var olan bir sitemin adı bu.
ARKAMDA HATA BIRAKMAM
Taşçı ‘Şimdiye kadar 5 Fabrika kurdum arkamda hata bırakmam hatalı kurmam daha kuracağım fabrikalar var .Balıkesir’de kuracağımız Fabrikada tamamen otomatik bir sistem olacak. İnsanlar oturarak fabrikayı izleyecek 500 kişi istihdam edilecek fakat dolaylı olarak 2bin aileyi etkilemiş olacağız. Küçük Sanayicisi, kaportacısı, kamyoncusu en az 300 tır çalışmak zorunda ve yan sanayi olmuş oluyor ki fabrikanın da yan sanayisini de düşündüğünüzde buralardaki köylülerde faydalanacak. Köylülerimizle tekrar bir araya geleceğiz. Bilgilendireceğiz. CHP Milletvekilimizi de davet ediyoruz. Tüm Milletvekillerini, ve merak eden tüm Balıkesirlileri davet ediyorum biz anlatırız sıkıntı yok.’ şeklinde konuştu.
BU PROJE OLACAK
30 yıldır kâğıt sektöründe çalışıyorum diyerek Türkiye’de 5 kağıt Fabrikası kurduğunu söyleyen ALBAYRAK Genel Müdürü Ahmet Taşçı, ‘ 5 sene boyunca ve üzerinde tahmin ediyorum ki Balıkesir’de kalacağım diyerek başladığı konuşmasında 2 buçuk yıldır Albayrak’tayım. Profesyonel kağıt makinaları kurumu konusunda tecrübeliyim.15kişiyiz ve 20senedir aynı arkadaşlarımla birlikte yurtdışı projeleri de dâhil birlikteyiz. Albayrak’a da geldik ve bu projeyi yapacağız’ dedi.
HAMMADDE ‘HURDA KÂĞITLAR’
Mevcut SEKA Fabrikası eski bir fabrika olup ağaca dayalı imalat yaptığı için ve Ormanlar Devlete bağlı olduğu için ağaç alıp ta Türkiye’de kâğıt yapabilmek mümkün değil. SEKA’ların kapanma nedenleri, neden biride budur. Bizim Hammaddemiz hurda kâğıtlar olacak ve bu nedenle istenen gramajda kâğıtlar üretebilmek için değişikliklerde gerekiyor. Mevcutta 52-58 gram kâğıt üretebiliyor bizim yapacağımız ise hurda kâğıtlarla çalışmak ve imalat yapmak.
TEKNOLOJİYİ YENİLEYECEĞİZ
Mevcut Kâğıt Fabrikasında istenilen gramajda kâğıt üretilemeyişi ve 44-43 gramla kâğıt üretimi yaparsa yüzde 20 kâğıt maliyeti ile mücadele ve rekabet etmek zor.Mevcut eski Fabrika metrekarede 52 ve 58 gram kâğıt aralığında kâğıt üretebiliyor. Yenilenen teknoloji ile bu 40-43-44 gram arasında olacak. Kâğıt kalitesi de eski fabrikada elde edilebilecek bir kalite olmadığı için yenilemeye gidilerek bu gerçekleştirilecek. Gazete ve fotokopi kâğıtları üreteceğiz. Bu tip Kâğıtlar Türkiye’ye tamamı ile ithal geliyor. Ünitemizde yeterince cari açık var. Bu cari açığa ne kadar katkıda bulunabiliriz ve ithal kâğıt getirmeyi ne kadar azaltabiliriz bunun için çalışıyoruz’ ifadelerine yer verdi.
150 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Kâğıt Fabrikalarının kâğıdı kurutmak için buhara ihtiyacı vardır. Her Fabrika gibi Elektriğe de ihtiyacı var. Dünyanın her yerinde olduğu gibi bu fabrikada da buhar üretilecek. Buradaki kazan kullanılabilir halde değil. Mevcut Fabrikanın bacasından çıkan kirlilik kötü ve havayı kirleten bir şekilde. Kendi tesisimizde Hava Kontrol Yönetmeliğinde yer alan Emisyon değerlerinin çok altında bir değerle yer alacak şekilde buhar kazanımızı yapıyoruz. Sistemde Çevre İl Müdürlüğü de online olarak sürekli kontrol edecek.
HAVA KİRLENECEK Mİ?
‘Hava kirletme aşamasındaki değerlerin en aza indirilerek yeni teknolojiye uyumunun sağlanması öngörülen proje ile ilgili olarak devletin tanıdığı hak bu. Biz hakkımızı var olan değerlerinde altına indirerek bunu kullanıyoruz diyen Taşçı, ithal kömür kullanacaklarını belirtti. Biz ithal kömürde de ithal kömürün yüzde 0 nokta 5 daha temiz olan bir kömür türü kullanılacak.
TERMİK SANTRAL YOK!
Bazı basın yayın organlarında termik santral yapılacak gibi yazılar var diyen Taşçı ALBAYRAKLAR’ın buraya termik Santral yapma gibi bir şansı yok. Kağıt şansı var. Termik Santral için ne elektrik gücü orada var nede dışarıya satmak gibi satacak elektriği var. Termik Santraller 300 megavatın üzerinde olursa termik santral oluyor ve termik santraller yakıt tüketir ve Kömürün olduğu yerlere kurulması gerekiyor aksi halde zarar eder.

ÇED ALMA ZORUNLULUĞUMUZ YOK TESİSİMİZ KÜÇÜK
‘Bize yetecek kadar küçük bir tesis yapıyoruz. Yaptığımız projede ÇED’e girme zorunluluğumuz yok. ÇED’i Enerji Santraline değil kâğıt Fabrikası için alıyoruz. Mevcut fabrika yapılırken hatalı bir imalat yapılmış Fabrika 700 metreye çıktığı zaman bina sallanmaya başlıyor. Fabrika imalat yapamıyor eski bina yerine yeni bina yapıyoruz.

Enerji ile ilgili ne ÇED alma zorunluluğumuz nede düşüncemiz var. Buhar Kazanımızda ÇED’e tabi değil. Termik Santralde değiliz termik santralde dışarıya elektrik satmak içindir. Oda burada olmaz zarar eder.’
Fabrikamız Teknolojik olacak ithalatın bir kısmını keseceğiz. Balıkesir’in sanayisine canlılık gelecek.80 tır gelecek ve basım yapılan yerlere gidecek. Hurda kağıtları buraya getirecek. Ortalama 300 tıra iş verilecek. Balıkesir’e muhteşem bir canlılığı da getirecek. Sanayi’de kesme taş, cıvata, alıyoruz.
BU FABRİKADA ÇALIŞANLAR BALIKESİRLİ OLACAK
Biz ilan verdik muhtarlara söyledik askıya alındı ve hazırlık yaptık. İnsanlar toplandı ve bu insanları da muhtarlar getirdi bizde anlattık. Biz buradan emekli olduk Atıl duruyor hayata geçsin diyenler vardı. Bu fabrikada kömür yakacağımızı da anlattık. Buradan kalktıktan sonra hep birlikte de yemek yedik.

Atköy, Paşa köy Muhtarını orada tanıdım. Buhar Kazanı ile ilgili en ufak bir çivi henüz çakılmadı. Su ve hamur olacak bu kazanda ve baca ve kazan arasında arıtma sistemlerinin olması gerekiyor eski SEKA’da buda yokmuş. Yeni Fabrikada her şey düşünülmüş yeni teknoloji ile birlikte kazanç sağlanacak. Fabrikada çalışacak kişiler kesinlikle Balıkesir’den alınacak.

HABER:KAMİL AKYÜREKFOTOĞRAFLAR:SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.