Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tavla, Okey Gibi Temas Edilen Oyunlar Artık Yasak

Tavla, Okey Gibi Temas Edilen Oyunlar Artık Yasak
1.092
29 Mayıs 2020 - 18:58

Tavla, Okey Gibi Temas Edilen Oyunlar Artık Yasak

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeme-içme tesisleri için pandemi sürecinde hayata geçirilecek 131 kriter belirledi. Sertifika alabilmek için tavla, okey gibi elle temas edilen bütün oyun araçlarının kullanımının durdurulmasından çocuk oyun parklarına kadar çok sayıda önlem alma şartı getirildi.

 

Bakanlık, “Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu” programı kapsamında, pandemi süresi boyunca uygulanacak ‘COVID-19 VE HİJYEN UYGULAMALARI DEĞERLENDİRME FORMU’ hazırladı. Formda, yeme-içme tesislerinin sertifikayı alabilmesi için uygulaması gereken kriterler belirlendi.

 

Bu kriterlerden öne çıkan bazıları özetle şunlar oldu:

 

Tüm Oyun Alanları Kapanacak

Çocuk oyun alanları, elle temas edilen oyun makineleri kapatılmış mı? Tavla, okey gibi elle temas edilen bütün oyun araçlarının kullanımı durdurulmuş mu? Tesisteki tüm ünitelerin girişinde olası yığılmalar dikkate alınarak yerlerin işaretlenmesiyle sosyal mesafeyi belirten düzenlemeler yapılmış mı? İşletme girişinde talep edilmesi halinde maske hazır bulunduruluyor mu?

 

Gıdalar Kapalı Şekilde Depolanacak

Mutfaklarda tüm gıdalar temiz, gıdaya uygun nitelikte bir ekipman ile ve üzeri kapalı olar

 

ak depolanıyor mu? Mutfaklarda çalışan personel, takı, taşlı alyans veya herhangi bir aksesuar taşıyor mu?

 

Buz İçilebilir Sudan Üretilecek

 

Gıda üretiminde kullanılan buhar ve buz ‘içilebilir nitelikteki sudan’ elde ediliyor mu? Klimalar dışarıdan temiz hava alacak şekilde çalıştırılıyor mu? Kapı ve pencereler açılarak ortam sık sık havalandırılıyor mu? Masalar arası en az 1.5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılmış mı?

 

Çay-Kahve Makineleri Düzenlemesi

Ortak kullanımda olan çay-kahve makinesi, sebil, içecek makinesi ve benzeri cihazlar kaldırılmış veya misafirlere bir görevli aracılığıyla bu cihazlardan içecek verilmesine dair düzenlemeler gerçekleştirilmiş mi? Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik bulunuyor mu?

 

Tuvalet Kapıları Otomatik Olacak

Tuvalet alanlarına giriş kapıları otomatik sisteme çevrilmiş mi? El kurutma fanları kullanıma kapatılmış mı? El kurulamak için tek kullanımlık kâğıt havlular bulunduruluyor mu? Haşere ve kemirgen kontrolü ile evcil hayvanların işletmelere girişini önlemek amacıyla uygun prosedürler uygulanıyor ve kayıt altına alınıyor mu?

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.