Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tavuk yemini kırmızı biber yapıyorlar iddiası

Tavuk yemini kırmızı biber yapıyorlar iddiası
01 Ekim 2014 - 0:04

Genel

05

 

Gıda alanında para kazanmak uğruna insan sağlığı ile oynanması iddialarına bir yenisi daha eklendi. Salça fabrikalarından ‘tavuk yemi’ diye alınan posa kırmızı biberlerin sofralık toz biber yapıldığı iddia edildi.

Para kazanmak için her türlü hilenin yapıldığı ülkemizde gıda alanında ki sahtekarlık iddialarına bir yenisi daha eklendi. Kırmızı toz biber imalatında salça fabrikalarının biber posalarının ‘tavuk yemi’ olarak kullanılmak üzere alındığı, fakat ‘sofralık kırmızı biber’ diye piyasaya sürüldüğü iddia edildi.
Hijyen Konseyi Sözcüsü Mehmet İmrek, piyasada ki kırmızı biberlerin mutlaka incelenmesi gerektiği, bu konuda çok ihbarlar aldıkları uyarısında bulunarak; “Bazı gıda teröristleri, tavuk yemi olarak aldıkları kırmızı biber posası ve artıklarını, hijyenik olmayan ortamlarda kurutup kırmızı toz biber yapıyor ve bu, sofralarımızda yer alıyor” iddiasında bulundu. Türkiye’nin, sağlık için yararı büyük olan kırmızı biber üretiminde ilk 5 ülke arasında yer aldığını dile getiren İmrek, bu ürünün, salça, turşu, közde biber, pul ve toz biber yapımında kullanıldığı bilgisini verdi. İmrek, söz konusu posaların hijyenik olmayan ortamlarda kurutulup sofralarımızda yer aldığını belirtti. sağlıklı imalat yapanların da bundan zarar gördüğünü dile getirdi.

TAVUK YEMİ BİLE OLSA
SAĞLIKLI KURUTMA ŞART
Mehmet İmrek, uzun süreli ve hijyenik olmayan kurutmanın, posa ve artıklarda küflenmeye yol açtığına dikkat çekerek, tavuk yemi olarak kullanılsa bile kurutma işleminin fabrikalarda sağlıklı şartlarda yapılması gerektiğini vurguladı.
İmrek, “Aksi haldeki kurutma, insan sağlığında karaciğer için son derece zararlı toksik oluşumuna yol açıyor. Ayrıca aromasının artırılması için bazı kötü niyetli üreticilerce içine ‘Çin tuzu’ denilen bir çeşit kimyasal katılıyor. Bu da hipertansiyon hastaları açısından tehlikelere sebep oluyor” uyarısında bulundu. Mehmet İrmek, Hijyen Konseyi’nin, hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında özgün çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulduğunu ve hiçbir yere veya makama bağlı olmadığını, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici derneklerinin yer aldığı kuruluşun, tüketiciyi ön planda tuttuğunu hatırlattı. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.