Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tavuk yetiştiricileri Destek arıyor

Tavuk yetiştiricileri Destek arıyor
15 Ocak 2015 - 0:07

Genel

Türkiye’yi Besleyen Şehir’in üreticileri zor durumda.

Kar yağışı ile kümesleri yıkılan, 200 bin tavuğu telef olan tavuk yetiştiricileri, zarar alanlarının ‘doğal afet bölgesi’ ilan edilmesini istiyor. Diğer hayvancılık sektörü de düşünüldüğündü zarar daha da büyüyor.

Türkiye genelinde ki beyaz et üretiminin yüzde 25’ini sağlayan Balıkesir’de tavuk yetiştiricileri, yağan karın yarattığı zarar sebebiyle büyük sıkıntı içinde. İl genelinde 15’ten fazla tavuk kümesi yıkıldı, 200 binden fazla tavuk telef oldu. Zarar gören diğer hayvancılık ve seracılık alanları da düşünüldüğünde tablo daha da ağırlaşıyor.

Bu durumla ilgili olarak görüştüğümüz Balıkesir İli Tavuk Yetiştiricileri Birliği Kurucu Başkanı Mehmet Duran, tavukçuluk sektörünün büyük bir felaket yaşadığını belirterek, zarar alanlarının ‘doğal afet bölgesi’ ilan edilmesi çağrısında bulundu. Duran, İlçe Gıda ve Tarım Müdürlükleri ile birlikte zarar gören alanlarda raporlar tuttuklarını, durumu hem iktidar partisi hem de muhalefet partilerinin milletvekillerine bildirdiklerini, taleplerini ilettiklerini söyledi. Duran, bölgenin ‘doğal afet’ kapsamına alınmasını isteğini yineledi.

 SADECE TAVUKÇULUĞUN ZARARI 4 MİLYON

Duran durumu şöyle anlattı; “Üyelerimiz içinde Bigadiç’te 10, Sındırgı’da 4, Altıeylül’de 1 olmak üzere yaklaşık 15 işletmecinin kümesinin çatıları çöktü ve büyük bir zarar meydana geldi. 200-250 bin kadar tavuk telef oldu. Yıkılan kümeslerle ilgili yaklaşık zarar 2 milyon TL., telef olan tavuklar 450-500 ton beyaz et olara düşünülürse kilograma vurulduğunda kayıp 2 milyon TL. böylece toplam kayıp 4 milyon TL’yi buluyor. Zarar ise sadece tavukçuluk sektöründe değil, büyük ve küçükbaş hayvancılık ve seracılık sektöründe de zarar büyük. Balıkesir genelinde bin 200 tavuk yetiştiricisi var. Bu yetiştiricilerden 400’ü bizim üyemiz.

 ZARARIN SOSYAL YANI DA BÜYÜK

Tavuk yetiştiriciliğinin istihdam ve sosyal yapıya verdiği desteğe de dikkat çeken Birlik Başkanı Mehmet Duran, bu açıdan da büyük kayıp yaşandığını vurguladı. Duran,

“Her tavuk kümesinde bir aile bulunuyor, çalışan işçileri oluyor.Tavuk yetiştiriciliğini, köyden kente göçü önleyen yanıyla da değerlendirmek gerekli. Tavuk yetiştiriciliği sayesinde köylü vatandaş yerinde istihdam ediliyor. Bir de tavuk kümeslerine girdi sağlayan sektörler düşünülürse zarar daha da kapsamlı oluyor. Bu durumda tavuk yetiştiricilerinin toparlanması için 1 yıl gibi bir zaman gerekli” dedi.

 

BİR TEK TAVUKÇULUK DESTEKLENMİYOR

Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Duran’ın dikkat çektiği bir başka sorun ise sektörlerine devlet desteğinin olmaması idi. Duran, “Bütün hayvancılık faaliyetleri destekleniyor, ama sadece tavuk yetiştiriciliği desteklenmiyor. Büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, süt üreticiliği, damızlık yetiştiriciliği, arıcılık destekleniyor, fakat tavuk yetiştiriciliği desteklenmiyor.

Brezilya ve ABD’de ise bu sektöre büyük bir destek var. Bu ülkelerde hayvan yeminin ham maddesi olan mısır ve soya yetiştiriciliği de çok fazla ve bu onları daha da avantajlı hale getiriyor. Onlar beyaz et ihracatında ton başına 700 Dolar destek alıyor” dedi.

Türkiye’de ve Balıkesir’de tavukçuluk sektörünün ihracat bakımından daha avantajlı olduğunu da dikkat çeken Duran, “Örneğin Rusya’da beyaz et üretimi yok. Üstelik Rusya’ya çok daha yakınız” dedi. Birlik Başkanı Mehmet Duran, tavukçuluk ve beyaz et sektörünün önünün açık olduğunu ve mutlaka rekabet edilen ülkelerdeki gibi desteklenmesi gerektiğini kaydetti. HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.