Balıkesir Merhaba Gazetesi

TBMM’DE CANBEY’E YENİ GÖREV

TBMM’DE CANBEY’E YENİ GÖREV
04 Kasım 2020 - 13:22

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, TBMM’de yeni kurulan ve 18’inci İhtisas Komisyonu olan Dijital Mecralar Komisyonu Üyeliği’ne seçildi.

 

 

TBMM’de Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevlerinin yanında AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmekteydi. Canbey son olarak yapılan TBMM Genel Kurulu görüşmelerinde Dijital Mecralar Komisyonu üyeliğine seçildi.

 

 

DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU NE YAPACAK?

 

 

On sekizinci ihtisas komisyonu olan Dijital Mecralar Komisyonu; bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı ya da çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde internet kullanımının önlenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde kuruldu.

 

 

BİREY HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ KORUNACAK

 

 

Komisyonun görevleri arasında internet kullanımının kanunlara, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı veya çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde gerçekleşmesinin önlenmesi, internet kullanımı yoluyla işlenen suçlarla etkin şekilde mücadele edilmesi konularında görüş ve öneriler sunmak yer alıyor.

 

 

GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ SUNACAK

 

 

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey yeni görevi kapsamında gerektiğinde uluslararası kabul gören gelişmeleri izlmeek için yurtdışında incelemelerde bulunarak konu ile ilgili görüşlerini aktaracağını ve önerilerini sunacağını belirtti. Milletvekili Canbey komisyonun görevleri ile ilgili, “ İnternetin hukuka uygun kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirici etkinlik ve projeler yapmak da komisyonun görevleri arasında yer alıyor. Komisyonun üye sayısı 17 olacak. Üye dağılımı siyasi parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranlarına göre belirlenecek. Komisyon, üye tamsayısının en az üçte biri ile toplanacak ve toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla karar verilecek.”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.