Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tebliğ yayınlandı, projeler bekleniyor

Tebliğ yayınlandı, projeler bekleniyor
01 Kasım 2014 - 0:06

Genel

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi hakkındaki yüzde 50 hibeli 9. Etap tebliği Resmi Gazete’de yayınlandı.

2006 yılından bu yana Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında üretici çiftçilere destek veren Bakanlığın, 9. Etabı uygulanan Yatırım Programanın yürürlüğe girmesi tebliği Resmi Gazete’te yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Balıkesir İl Gıda ve Hayvancılık Müdürü Zekeriyya Erdurmuş imzasıyla yapılan açıklamaya göre 8 yıldır uygulanan program kapsamında 50 milyon TL tutarındaki 109 projeye yaklaşık 23 milyon TL hibe ödemesi yapıldığı açıklandı.
Program kapsamında proje üreterek gerekli şartlara uyanlara 1 milyon TL’yi geçmeyecek şekilde hibe destek sağlanacak.
Bu sürede bin 123 kişiye istihdam sağlandığı belirtilen açıklamada, Balıkesir ili sınırları içerisinde yaş meyve, sebze, tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda yapılacak yatırımlar için poje geliştiren üreticilere hibe destek verileceği belirtildi.
Ayrıca Soğuk have deposu, çelik silo, hayvansal orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, alternatif enerji (jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi) kullanan sera ve Tebliğ kapsamında bulunan konular ile ilgili tarımsal faliyetlere yönelik yapılmış tesislerde kullanılmak üzere Alternatif enerji üretim tesisi konusunda yapılacak yatırımlar için de aynı desteğin yapılacağı bildirildi.

Yatırım uygulamalarına ait, inşaat işleri alım giderlerine, makine, ekipman ve malzeme alım giderlerine de hibe desteği verilecek.
Yatırımcılar tarafından, proje kapsamında satın alınacak ve hibe desteği verilecek tüm makine, ekipman, malzeme ve inşaat işleri ihale sonucunda belirlenen yüklenicilerle yapılacak sözleşmeler kapsamında sağlanacak.
İdari kısımlarla ilgili harcamalar, hibeye esas inşaat giderinin yüzde 20’sini aşamayacak. Çelik silo, sera ve soğuk hava deposu yatırımları hariç, tüm yatırımlarda inşaat gideri hibeye esas proje tutarının yüzde 80’inden fazla olamayacak.
Her türlü borçlanma giderleri, faizler, başka bir kaynaktan finanse edilen harcama ve giderler, kira giderleri, kur farkı giderleri, arazi, arsa ve bina alım bedelleri, bina yakıt, su, elektrik ve apartman aidat giderleri, ayrı faturalandırılmış nakliye, montaj giderleri, bankacılık giderleri, denetim giderleri, KDV de dahil iade alınan veya alınacak vergiler, ikinci el mal alım giderleri, proje yönetim ve danışmanlık giderleri, makine tamir ve parça alım giderleri hibe desteği kapsamı dışına alındı.
Hibe programına yapılacak yatırımlar için katılım şartlarını da açıklayan Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, gerçek ve tüzel kişilerin başvuru yapabileceğini, projeye esas olan tutarın KDV hariç % 50’sinin hibe olarak verileceğine dikkat çekti. Programın başvuru süresi 25 Aralık’ta sona eriyor.
Yatırım projelerinin tamamlanma tarihi 1 Aralık 2015 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar tamamlanamayan projeler yatırımcıların talebi ve il müdürlüğünün uygun görmesi halinde kendi kaynakları ile 90 günü aşmamak üzere verilecek süre içinde tamamlanacak.
HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.