Balıkesir Merhaba Gazetesi

TECRÜBELİ VE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞECEK

TECRÜBELİ VE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞECEK
01 Haziran 2015 - 0:12

Genel

BALIKESİR’ DE İSTİHDAMI ARTIRACAK

 Çalışma ve İşkur (İŞKUR) Balıkesir İl Müdürlüğü  Üniversite öğrencileri, Üniversite ve Lise mezunları ve vasıfsız eleman niteliğinde olan gençlere yönelik  “İş Başı Eğitim Programı” düzenleyecek. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan program hakkında bilgi veren İŞKUR Balıkesir İl Müdürü Nazım Balcı İŞKUR’ un yapacağı işbaşı eğitim programı ile lise ve üniversite çağındaki gençlerin tecrübeli ve nitelikli birer eleman olarak iş hayatına girebileceğini ve Balıkesir’ de istihdamı artıracağının altını çizdi.

Okullarından mezun olan gençlerin okulu bitirdikten sonra yaptığı iş başvuru sürecinde tecrübe istenildiğinden dolayı işe alınmadığını belirten İl Müdürü Nazım Balcı “ Gençlerimizin nitelikli ve vasıflı birer eleman olması için işbaşı eğitim programı düzenleniyor.” dedi. İŞKUR İl Müdür Nazım Balcı, İŞKUR’ un başlatacak olduğu İşbaşı Eğitim Programı ve İŞKUR Balıkesir İl Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İŞVEREN’ E AVANTAJ SAĞLAYACAK

İşbaşı eğitim programının işveren açısından nasıl avantajlar getireceğine değinen Balcı “Bu program ile birlikte hem işveren hem de çalışan kazanmış olacak. Aynı meslek edindirme kurslarındaki gibi işveren çalışanına hiçbir ücret ödemeyecek.Bunlarla birlikte iş kazası ve meslek hastalığı, sigorta primi ile genel sağlık sigortasını program süresince kurum olarak biz ödeyeceğiz” dedi. Program sonrası istihdam edilme durumuna değinen Balcı “ İş başı eğitim programı sonrası işveren bizim kendisine yönlendirdiğimiz çalışanını almak zorunda değil. Ancak işverenimiz almaz ve tekrar bu programa dahil olmak isterse, kurum olarak diyoruz ki ya temin ettiğimiz personelimizi işe alacaksınız yada bir yıl boyunca sizinle program uygulayamayacağız” dedi.

36,5 TL CEP HARÇLIĞI

İşbaşı eğitim programı’ nın gençlere staj imkanı sağlayacağını belirten Balcı, program dahilinde gençlerin hem çalışarak işini öğreneceğini hem de günlük 36,5 TL cep harçlığı alabileceğini bu bir aylık maaş olarak hesaplandığında asgari ücrete tabi olacağını belirtti. Müdür Balcı özellikle “üniversite okurken aynı zamanda nasıl çalışabilirim?”  diyen gençlere yönelik yaptığı açıklamada “ bu programa dahil olmak isteyen gençlerimiz çalışma günlerini de işverenle anlaşmalı bir şekilde kendileri belirleyecek” dedi.

 YÜZDE 70 İSTİHDAM SAĞLANDI

İŞKUR olarak önceliğinde gençlerin olduğunu belirten İl Müdürü Nazım Balcı Gençlerin İŞKUR’ u yakından takip etmelerini istedi. Üniversitelerde bulunan İŞKUR büroları ve üniversite içersinde İŞKUR ile ortak yapılan etkinliklerin takip edilmesinin gerektiğini belirten Müdür Balcı “ Önümüzdeki günlerde başlayacak olan işbaşı eğitim programını özellikle takip etmelerini isterim. Geçmişte bu program ile yüzde 70 istihdam sağlandığını gördük” dedi.

BAİF TALEBİ ARTIRDI

Geçtiğimiz Nisan ayında İŞKUR tarafından 3’ cüsü düzenlenen, Balıkesirli işverenler ve iş arayanları bir araya getiren Balıkesir İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (BAİF)’ in verimli geçtiğini belirten İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, gerçekleştirilen fuar etkinliği sonucu işverenler tarafından talep artışı olduğunu belirtti. Fuarların düzenlenmesindeki temel amacın işveren ve iş arayanları bir platformda toplayarak birbirleriyle iletişim kurabilmesini sağlayabilmek olduğunu belirten İl Müdürü Balcı “ Balıkesir de işyerleri çok dağınık bir konumda bulunuyor ve iş arayan birinin bu yerlere ulaşabilmesi çok uzun bir süreç istiyor. Bu fuar ile 60’ a yakın işvereni iş arayanlarla iki gün boyunca buluşturarak bir bilgi alışverişi halinde olmalarını sağladık.” dedi. Sözlerine devam eden Balcı “ Bu fuarın faydalarını hemen sonrasında görmeye başladık, fuar sayesinde işe alınanların olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki yıllarda da kurum olarak fuar çalışmalarını devam ettireceğiz.”

İŞKUR’ U TAKİP ETMELİLER

İŞKUR Balıkesir İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan iş ve meslek danışmanlarının, yeni mezun olmuş ve iş hayatına yeni girecek bireylere danışmanlık yapabileceklerini belirten Nazım Balcı “Kurumumuzda çalışan iş ve meslek danışmanı arkadaşlarımız işyeri ziyaretleri gerçekleştiriyorlar. Bu ziyaretler sadece bir kere değil pek çok kere yapılıyor. İşverenlerde aynı şekilde kurumumuza ziyarette bulunuyorlar. Bu bağlamda İşyerlerini çok iyi tanıyoruz. İş arayan ve iş hayatına yeni girecek gençlerimizin kurumumuzu ve danışmanlarını takip etmelerini ve kurumumuzla irtibatlı olmalarını isterim” dedi.

İŞYERLERİNİ TANIMIYORLAR

Müdür Balcı “ Gençlerimiz şunu söyleyebilirler “ biziş bulmak için internetten başvuru yapabiliyoruz, internet üzerinden takip edebiliyoruz” gibi şeyler söyleyebilirler. Ancak işverenleri ve işyerlerini çok fazla tanımadan başvuru yapıyorlar. Bu başvuru aşamasında işyerleri de onları tanımıyor” dedi.

 MESLEK EDİNDİRME KURSLARI DEVAM EDİYOR

Balıkesir’ de İŞKUR tarafından pek çok meslek edindirme kursları açılmasıyla beraber özellikle Tarım ve Hayvancılık alanında kurslar açtıklarını belirten İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı “ Bu yıl kurslarımıza katılım önceki yıllara göre bir hayli fazla oldu. Tarım ve Hayvancılıkla alakalı kurslarla bağlantılı olarak süt sağıcılığı, bahçe bitkileri, zeytin budama ve benzeri kursları açıyoruz. Bu anlamda Tarım ve Hayvancılığın geliştirilmesine, bilimsel usüllere uygun bir şekilde bunların yapılabilmesini sağlıyoruz. Tarım Bakanlığı, Ziraat Odaları Birliği, Milli Eğitim ve İŞKUR bünyesinde kurslarımı gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

 İSRAF’ A NEDEN OLMAK İSTEMEYİZ

İŞKUR’ un açtığı meslek edindirme kurslarıyla ilgili bilgi veren Müdür Balcı, Balıkesir’ de açılan kursların belli araştırmalar sonucu açıldığını ve Balıkesir’in ihtiyaçları ne ise onunla alakalı kurs açtıklarını belirtti. Balcı “ Yılda en az iki kez 10 artı çalışanı olan işyerleri ile yüz yüze anket yöntemiyle görüşüyoruz ve bu görüşmeler sonucunda işverenlerin ve Balıkesir’ in gelecekteki işgücü ihtiyaçlarını belirliyoruz. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda meslek edindirme kursları açılıyor. Rastgele kurs açma gibi bir durumumuz yok. Balıkesir de neye ihtiyaç varsa, bu ihtiyaca binaen kurs açma kararı alıyoruz. Kaynak israfına neden olmak istemeyiz” dedi.

İŞKUR EDREMİT’ TE

İŞKUR’ un Balıkesir’in ilçelerinde sürdürdüğü faaliyetler’ e değinen Müdür Balcı Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Havran ve Edremit’e hizmet verecek olan Edremit Merkez Cami Vasat Mahallesinde faaliyete geçtiğini ve körfezde yaşayan vatandaşların İŞKUR müracaatı için İl Müdürlüğüne gelmelerine gerek kalmadığını belirtti.  SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.